20221122161228_gf1fa84d0cd9e14cb52a767b061e69ce1c0d9eb091d6e33c3a89d8e788519a8d4a96053ade5c64d94c1494a1e3c2f31ce_640.jpg

Jakie zalety ma recepta elektroniczna?

E-recepta to rozwiązanie, które niedawno weszło w życie, ale szybko zdobyło swoich zwolenników. Recepta elektroniczna cieszy się ogromną popularnością, ponieważ ułatwia życie chorym, jest też dużą pomocą dla lekarzy i farmaceutów. Dzięki niej można uzyskać zlecenie na leki bez potrzeby wychodzenia z domu, w czasie wizyty online. Na czym polega recepta online? Jak ją zdobyć?

Co to jest e recepta online?

Recepta online, czyli inaczej e-recepta to rozwiązanie, które w Polsce funkcjonuje od początku 2020 roku, zaś w niektórych krajach europejskich znane już jest od lat dziewięćdziesiątych. Pacjent zamiast tradycyjnej, wypisywanej ręcznie recepty otrzymuje od swojego lekarza czterocyfrowy kod lub wydruk informacyjny, a posiadacze internetowego konta pacjenta dostają kod za pośrednictwem e-maila lub SMS-a. Elektroniczne recepty można zrealizować w dowolnej aptece. Niektóre osoby nadal nie wiedzą, czy recepta online jest legalna i tak samo ważna, jak ta wypisana na papierze. Tak jest, ponieważ recepta online to dzisiejszy odpowiednik recepty papierowej. 

Jak zrealizować receptę online?

Recepty online można otrzymać w czasie wizyty tradycyjnej, jak i teleporady. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz w czasie konsultacji zapisuje leki. Podaje 4-cyfrowy kod, który razem z PESEL-em trzeba podać w aptece. Farmaceuta, który realizuje receptę, wbija kod do systemu i wie, jakie leki i produkty medyczne ma wydać. Receptę można zrealizować w każdej aptece, leki można wykupywać również w ratach. Wiele osób nie wie, czy recepta online za darmo jest wystawiana. Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Za receptę wystawioną w ramach NFZ nic się nie płaci. W przypadku wizyt prywatnych pacjent płaci za samą wizytę, a nie za wystawienie recepty. W internecie można znaleźć również strony, na których można zamówić receptę online. W tym przypadku to, ile kosztuje recepta online, zależy od wybranej przychodni. Można skorzystać np. z Telemedi. Wystarczy wypełnić formularz medyczny, a lekarz online po zapoznaniu się nim wystawie receptę na potrzebne leki. W ten sam sposób można otrzymać zwolnienie online oraz skierowanie online. Warto też zapamiętać, ile jest ważna recepta online. Jest to zależne od tego, jakie leki zostały zapisane. Może być ważna od 7 do nawet 360 dni od daty wystawienia. Online wystawiane są również recepty transgraniczne. 

Jakie korzyści ma recepta elektroniczna?

Nowa forma wystawienia recept jest lubiana przez pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Pacjenci nie muszą obawiać się, że zgubią lub zniszczą druk, co wcześniej zdarzało się dość często. Gdy leku nie ma w aptece, można wykupić go w innej, bez konieczności sporządzenia odpisu przez farmaceutę. Aby w pełni skorzystać z funkcjonalności e-recepty, warto założyć Internetowe Konto Pacjenta. Na internetowym koncie pacjenta można sprawdzić przepisane leki, dawkowanie, okres stosowania, przeciwwskazania itp. E-recepta rozwiązuje problem nieczytelnych recept, które były zmorą farmaceutów. Kiedyś zdarzało się, że pracownik apteki nie był w stanie rozczytać, jaki lek został zapisany, zdarzały się również pomyłki w wydaniu odpowiedniego środka. E-recepta to doskonałe rozwiązanie dla osób przewlekle chorych, które muszą przyjmował leki na stałe. Dzięki niej można oszczędzić wielu wizyt u lekarza, wystarczy zadzwonić lub napisać, a specjalista wyśle do pacjenta kod do realizacji recepty. Dzięki elektronicznym receptom lekarze mają więcej czasu na rozmowę z pacjentami, co jest bardzo ważne. Lekarz może również zajrzeć do historii leczenia, sprawdzić, jakie leki przyjmuje pacjent, upewnić się, czy nie kolidują z tymi, które chce zapisać. Do wystawienia e recepty uprawnieni są lekarze wszystkich specjaliści m.in. internista, pediatra, ginekolog, laryngolog, ortopeda, hematolog, neurolog, hematolog, reumatolog. 

Recepty w formie elektronicznej to nowoczesne i bardzo przydatne rozwiązanie. Pozwala szybko zdobyć dany lek, bez konieczności osobistego stawiennictwa w przychodni. Warto wiedzieć, jak uzyskać receptę online, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna. 

Materiał gościnny

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.