20230213175605_download

Dekoder VIN – sprawdź swój samochód

Za pomocą dekodera VIN możemy uzyskać wszelkie najważniejsze informacje na temat naszego samochodu. Jest to szczególnie ważna kwestia w przypadku kupowania używanych pojazdów.

Czym jest numer VIN?

VIN (vehicle identification number) to siedemnasto znakowy numer nadawany przez producenta pojazdu. Służy do jego identyfikacji. Jest to ogólnoświatowe oznaczenie, dlatego mimo, że może się różnić w zależności od kraju jego główny skład pozostaje ten sam.

Składa się z trzech części: pierwsza daje informacje dotyczące światowego producenta, druga tyczy się danego modelu pojazdu, trzecia to jego numer seryjny. Numer VIN samochodu jest niczym nasz PESEL, nie ma dwóch takich samych w systemie.

Pod numerem VIN wprowadzane są do systemu wszelkie informacje dotyczące samochodu. Jednak nie tylko samochody go posiadają. Oznaczone są nim również motocykle, naczepy oraz ciągniki.

Numer VIN służy nie tylko do poznawania przeszłości jaką ma za sobą samochód. Zawiera on potrzebne dane techniczne, które są użyteczne podczas poszukiwania oryginalnych części zamiennych w razie potrzeby ich wymiany lub usterki. Podając numer  w warsztacie samochodowym ułatwimy pracę mechanikowi i przyspieszymy realizację zlecenia. Dodatkowo będziemy mieć pewność, że elementy będą doskonale pasować.

Gdzie znajdę numer VIN?

Numer VIN pojazdu możemy znaleźć w kilku miejscach, o których warto wiedzieć.

Najczęściej numer sczytywany jest z podszybia od strony kierowcy, w tym miejscu najłatwiej go dotrzeć. Kolejnymi lokalizacjami jest silnik, a dokładnie jego komora lub słupek boczny ponownie przy kierowcy. Numer VIN znajduje się również do wodzie rejestracyjnym. Przy polskim dokumencie odnajdziemy go pod literą E.

Warto zaznaczyć, że niekiedy miejsca te mogą się zmieniać, ponieważ dużo zależy od samego producenta. Najważniejsze jest to, że numer VIN musi zostać umieszczony na pojeździe. Warto przed zakupem samochodu dowiedzieć się gdzie go szukać pośród informacji od producenta.

Uczciwy sprzedawca podczas przedstawiania oferty powinien udostępnić numer VIN potencjalnemu klientowi. Dzięki temu osoba zainteresowana może sprawdzić wszelkie dane, czy zgadzają się ze stanem faktycznym. Jeżeli spotkamy się z sytuacją, w której sprzedawca odmawia podania numeru lub podał nieprawdziwy, istnieje bardzo duże ryzyko, że pojazd może nie mieć aż takiej wartości lub jest kradziony.

Informacje z numeru odczytamy przez tzw. dekoder VIN. Dzięki rozkodowaniu numeru VIN przy zakupie używanego samochodu nie spotka nas przykra niespodzianka.

Dekoder VIN ujawni historię Twojego samochodu

VIN dekoder jest niezbędny do potwierdzenia historii samochodu, która została przedstawiona nam przez sprzedawcę. Urządzenie połączone jest z bazą danych, która zawiera w sobie wszelkie najważniejsze informacje. Historia pojazdu to jedno, jednak dekodowanie numeru VIN da nam dostęp również do danych technicznych oraz specyfikacji każdego pojazdu.

W celu skorzystania z dekodera VIN warto jest udać się do serwisu, który proponuje tą usługę. Specjaliści znający się na działaniu systemu są w stanie podać nam rzetelne dane oraz wytłumaczyć każda kwestię. Dekodując numer VIN samochodowy dowiesz się jeszcze przed zakupem auta, czy pojazd nie był kradziony lub nie uczestniczył w wypadkach, które są ukrywane przez sprzedawcę, prześledzisz wszelkie prace serwisowe, które przeszedł oraz poznasz oryginalny przebieg.

Przepuszczenie numeru przez dekoder VIN to potwierdzenie jakości samochodu, która bezpośrednio przekłada się zarówno na dobre użytkowanie pojazdu jak i bezpieczeństwo osób, które z niego korzystają.

Artykuł Gościnny

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.