20230216130604_download

Jak napisać dobrą recenzję? Najważniejsze zasady tej formy pisarskiej!

Recenzja to bardzo ważna forma wypowiedzi. Uczymy się ją pisać w szkole, gdzie czytamy książki i staramy się uczyć krytycznego myślenia i przelewania tego na papier. Jednak nie każdy zdoła zapamiętać te zasady aż do dorosłych lat. Recenzje w naszym życiu są obecne. Zamiennie nazywane są opinią. Pisanie recenzji nie jest domeną jedynie osób wykształconych lub profesjonalistów w temacie. Chętnie robią to zwykli ludzie, którzy dużo czytają i z chęcią dzielą się swoimi recenzjami, wrażeniami z lektury w sieci. Sprawdź, jak napisać przystępną recenzję, co taki twór powinien zawierać oraz jakie zasady obowiązują!

  1. Czym jest recenzja? 
  2. Podstawowe zasady pisania recenzji
  3. Dobra recenzja to nie ocena autora książki!
  4. Jak napisać dobrą recenzję? Podsumowanie!

Czym jest recenzja? 

Recenzja to nic innego, jak subiektywny tekst, którego zadaniem jest zaopiniowanie, ocenienie. Najczęściej dotyczy książki, filmu czy płyty muzycznej. Zdarza się, że ludzie recenzują serial, spektakl bądź koncert. Zrecenzować można też grę komputerową, sprzęt sportowy, techniczny, wycieczkę, kosmetyk czy samochód. 

Co ciekawe, ostatnie czasy doskonale nam pokazały, że recenzja wcale nie musi zostać napisana. Może być wypowiedziana. Przykładem tego są liczne filmiki z mówionymi recenzjami produktów czy książek. 

Podstawowe zasady pisania recenzji

Niezależnie od tego, jaką formę wolisz, najczęściej i tak trzeba najpierw całość napisać. Recenzja nie jest objęta żadnymi sztywnymi kryteriami. Przedmiotem recenzji może być wiele rozmaitych przedmiotów. Ta forma zostawia spore pole do popisu samemu autorowi. Ale — recenzja ma też swoje charakterystyczne cechy, od których lepiej nie odchodzić. 

Dobra recenzja powinna zawierać:

  • informacje o utworze,
  • opis treści książki z elementami analizy oraz interpretacji (np. zarys fabuły, doboru aktorów, bohaterów, zdjęć, muzyki),
  • subiektywną ocenę.

Zazwyczaj ta forma kończy się podsumowaniem. Obecnie recenzje nie grzeszą nadmierną długością. Teksty mające powyżej 5000 znaków uznaje się za bardziej specjalistyczne, spotykane jedynie na portalach branżowych. Dobrym przykładem tego, jak powinna wyglądać recenzja, znajdziesz na stronie https://www.stacjakultury.pl/.

Dobra recenzja to nie ocena autora książki!

Warto pamiętać, że w recenzji oceniamy treść książki, dzieła, a nie samego autora. Nie można w recenzji nikogo obrażać, tylko dlatego, że napisał książkę, która się nie spodobała. Warto mieć to na uwadze, gdyż w obecnym świecie każdy teksty krytyczny jest ostro brany pod lupę, a wykrycie hejtu pod postacią kilku gorzkich słów w stronę pisarza czy reżysera nie jest trudne. 

Jak napisać dobrą recenzję? Podsumowanie!

Podsumowując, napisaniem recenzji nie jest trudne. Wystarczy przed tym określić swojego odbiorcę, a następnie przemyśleć układ oraz konstrukcję tekstu. Zazwyczaj składa się ze wstępu, w którym przedstawiasz utwór, opisu utworu, gdzie podnosisz problematykę oraz określasz wykorzystany styl. Następnie, w kolejnym akapicie warto podkreślić zalety utworu, a idąc jeszcze dalej — wady. Ostatni akapit to podsumowanie, które będzie oceną końcową z uwzględnieniem za oraz przeciw. 

W przypadku książki, jak i filmu, nie warto streszczać fabuły czytelnikom Twojej recenzji. Jest to zagranie, którego większość nie lubi. A to, czego wystrzegać się najbardziej, to zdradzanie zakończenia. Gdyby ludzie chcieliby znać zakończenie od razu, zamiast po książki, które bawią i uczą, sięgaliby po recenzje i wiedzieliby już wszystko od razu. W przypadku dzieł kultury nie jest to dobry krok.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.