20230227165721_download

Pompa ciepła do basenu – komfort kąpieli

Przydomowe baseny zapewniają niczym nieskrępowany relaks. Jednak by był on pełnowartościowy, należy dbać o czystość wody w basenie. Drugim parametrem, o który warto zadbać, jest temperatura wody. W tym właśnie pomagają pompy ciepła do prywatnych basenów.

Ciepła i czysta woda w basenie niezależnie od pory dnia i roku to pełen komfort wypoczynku. Warto dbać o odpowiednią temperaturę wody basenowej, by kąpiel była prawdziwą przyjemnością. Do ogrzewania wody w basenie można wykorzystać: podłączenie basenu do instalacji centralnego ogrzewania (musi ono wtedy działać nawet w lecie), grzałki elektryczne (koszt eksploatacji jest stosunkowo wysoki), solary basenowe (konieczna jest ich duża ekspozycja na światło słoneczne). Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła do basenu. Jak działa i jaka pompa do basenu będzie najodpowiedniejsza?  O tym w dalszej części tekstu.

Pompa ciepła do basenu – czym jest

Pompa ciepła do basenu to pompa, która działa na zasadzie powietrznej pompy ciepła. Pompa ciepła jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym. Warto też wiedzieć, że działa optymalnie, gdy różnica między temperaturą powietrza a temperaturą wody, którą chcemy osiągnąć w basenie, jest możliwie jak najmniejsza. Pompy ciepła można stosować zarówno w basenach z wodą słodką, jak i słoną. By pompa ciepła mogła działać, do przyłączy pompy należy podłączyć instalację hydrauliczną basenu. Pompa ciepła wody basenowej może też być pompą zimna wody basenowej – np. gdy chcemy schłodzić wodę w basenie. Większość pomp ciepła do basenu ma do wyboru takie dwie opcje. 

Pobór energii pompy do basenu

Jak już wcześniej wspomniano, pompa ciepła jest rozwiązaniem ekonomicznym. A to dlatego, że energia do ogrzania basenu pochodzi z ciepła zgromadzonego w powietrzu. Oczywiście pompa ciepła wody basenowej, aby działać, musi być podłączona do prądu. Jednak zużycie prądu w jej przypadku – w porównaniu do zużycia prądu przez grzałkę – jest naprawdę niskie. W związku z tym pompa ciepła do basenu staje się też rozwiązaniem ekologicznym. A to dlatego, że produkcja energii elektrycznej po prostu zanieczyszcza środowisko. Jeśli chodzi o średnią kosztów na miesiąc za ogrzanie basenu przy użyciu pompy, to wahają się one od 120 d 200 złotych. Aby zmniejszyć koszty, warto basen przykrywać. Poza tym pompa ciepła nie musi pracować non stop. Większość z nich włącza i wyłącza się automatycznie po osiągnięciu konkretnej temperatury. Przy kosztach, które poniesiemy za ogrzewanie wody w basenie, bardzo duże znaczenie ma czas działania pompy. Istotne jest także to, czy basen jest w nasłonecznionym, czy w zacienionym miejscu. Liczy się także to, czy basen jest wkopany czy w ziemię i czy jego boki są wychładzane przez wiatr. 

Pompy ciepła – jak wybrać odpowiednią

Dobór pompy ciepła do basenu powinien być przede wszystkim uzależniony od wielkości basenu, a więc od liczby litrów wody do ogrzania. Do osiągnięcia odpowiedniej temperatury na danej powierzchni basenu potrzebna jest zatem odpowiednia moc pompy. I to właśnie ją należy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy, by podgrzewanie wody basenowej przy użyciu pompy było najbardziej opłacalne. 

Ogrzewanie wody basenowej przy użyciu pompy ciepła stało się rozwiązaniem najczęściej wybieranym. Pompa ciepła to standardowe wyposażenie wielu prywatnych basenów. Korzystając z oferty www.poolshop.pl, mamy pewność, że wybierzemy urządzenie wysokiej jakości od sprawdzonych producentów. Poza tym możemy liczyć na fachowe doradztwo, jeśli chodzi o zakup, którym jest pompa ciepła.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.