20230228115053_g08ae30317588bdfda0c0bfb9df013b023dd252d90372a2b4e379b72bd70a63cc3fc06ab0b75cb794bc77a80acfc5c983_640.jpg

Zadbaj o swoją wygodę i bezpieczeństwo w pracy – koniecznie zainwestuj w odpowiednie buty robocze!

Każdy pracownik fizyczny doskonale zdaje sobie sprawę, że nie ma nic ważniejszego od przestrzegania zasad BHP oraz wygodnego obuwia roboczego, które będzie jednocześnie pełniło funkcje ochronne. Buty robocze muszą być wygodne, ponieważ zwykle spędza się w nich do kilku godzin dziennie. Nic więc dziwnego, że obuwie robocze należy do najczęściej kupowanych akcesoriów. Buty męskie robocze wiodą tutaj prym. Dlaczego? Ponieważ większy odsetek pracowników fizycznych stanowią mężczyźni, którzy pracują na budowach. Sprawdź, dlaczego buty ochronne robocze są tak istotne oraz jakie profesjonalne buty robocze wybrać dla pracowników?

 1. Buty robocze — dlaczego są tak ważne dla pracowników fizycznych?
 2. Buty ochronne — rodzaje dostępnych butów na rynku
 3. Specyfika miejsca pracy a obuwie robocze

Buty robocze — dlaczego są tak ważne dla pracowników fizycznych?

Buty robocze odgrywają niebanalną rolę, jeśli chodzi o ubiór pracowników. Im będą one lepsze, tym więcej godzin pracy będzie można w nich przetrwać. Obuwie ochronne powinno nie tylko zabezpieczać stopę przed różnymi przykrymi sytuacjami, ale także utrzymywać ją w odpowiedniej pozycji i gwarantować wygodę. Buty BHP powinny uwzględniać wiele czynników zewnętrznych, a także oferować ciepło oraz miękkość. Nosząc buty przez cały dzień, warto zadbać o to, aby były odpowiednio lekkie. Nie będą wtedy nadmiernie obciążać stóp, a chodzenie w nich będzie przyjemnością.

Obuwie BHP powinno być dopasowane do panującej pory roku. Buty robocze letnie dedykowane są ciepłym miesiącom, kiedy słońce grzeje i nie trzeba chronić stóp przed zimnem. Buty robocze letnie powinny być odpowiednio przewiewne, tylko wtedy można mówić o komforcie.

Zimą znacznie lepszym rozwiązaniem są buty robocze zimowe, z grubą wyściółką w środku, które zadbają o komfort termiczny pracownika. Tylko wtedy może on pracować odpowiednio wydajnie.

Jeśli zdecydujesz się na półbuty robocze latem lub grube buty robocze zimą, z pewnością możesz być spokojny o ich jakość. Buty robocze BHP marek, które się na tym znają to prawdziwy strzał w dziesiątkę.

Buty ochronne — rodzaje dostępnych butów na rynku

Obuwie robocze BHP można śmiało dzielić względem konkretnych typów. Wyróżniamy trzy kategorie:

 • obuwie bezpieczne (S) – posiadają wiele cech, które wpływają na zwiększoną ochronę stopy pracownika, przede wszystkim mają blachę w podnoskach, dzięki czemu doskonale chronią palce stóp. Podnosek blaszany wytrzymuje siłę nacisku równą 200 J.
 • obuwie ochronne (P) – takie trzewiki robocze posiadają podnoski, jednak one wytrzymują uderzenie z energią 100 J,
 • obuwie zawodowe (O) – nie posiadają podnosków. Obuwie to można wykorzystywać w zakładach, w których nie ma zagrożenia zmiażdżenia stopy. 

Istnieje podział obuwia BHP ze względu na konstrukcję buta:

 • A — niska cholewka,
 • B — półbuty,
 • C — obuwie do połowy łydki,
 • D — obuwie do wysokości kolana,
 • E — obuwie powyżej wysokości kolana.

Przykładowe oznaczenia butów to choćby buty robocze S1, buty robocze S3 czy buty robocze S1P.

Specyfika miejsca pracy a obuwie robocze

Wybierając obuwie do pracy, warto wziąć pod uwagę specyfikę miejsca. Odpowiedni materiał będzie mile widziany, ponieważ to on wpływa na cechy, jakimi później będzie cechował się sam but. Buty robocze zazwyczaj wytwarzane są z materiałów syntetycznych, jak i naturalnych. Czy któryś z nich jest lepszy? Parametry ogólne są bardzo podobne. Jednak najczęściej stosowane są materiały syntetyczne, takie jak mikrowłóknina czy materiały siateczkowe z oddychającymi kanalikami. 

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.