20230301160049_ga2bc86609804656edb227aa3b90f4e132e70e7c8d7de572c15f97fbb86dea43a6fc72b4d1cf1ae5fe25cfab74f5a2e479341110d863afe1d0c76ea31f48f4048_640.jpg

Kombajn Bizon nie traci na popularności

Był tak popularny, że został bohaterem przeboju znanego zespołu „Wały Jagiellońskie”. W piosence, jego użytkownik – Antek, lubił go tak bardzo, że jeździł nim po polu od świtu do zmierzchu. O czym mowa? Oczywiście o kombajnie Bizon zo56. Mimo, że ponad 20 lat temu produkcja tych maszyn została zakończona, to jednak w czasie żniw na polskich polach często można zobaczyć te kombajny. Psują się rzadko, a w razie usterek, na rynku wciąż dostępne są części zamienne.

1. Kombajn Bizon zo56 i jego zastosowanie

2. Kombajn Bizon zo56 i ścinanie roślin

3. Młócenie i oddzielanie ziarna od plew

Kombajn Bizon zo56 i jego zastosowanie

Od lat, w czasie żniw, na polskich polach królują charakterystyczne czerwone kolosy. Bez nich trudno byłoby zebrać zboże, wymłócić je i otrzymać produkt w postaci czystego ziarna. Mimo, że maszyny te są przestarzale, to jednak ich użytkownicy chwalą sobie ich niezawodność. Kombajn Bizon zo56, jest maszyną, bez której trudno wyobrazić sobie pracę w czasie zbierania plonów. I chociaż czasami ulega awariom, to jednak w internetowych sklepach rolniczych, można bez kłopotu kupić pasujące do niego części zamienne. Kombajn zbożowy Bizon był produkowany przez Fabrykę Maszyn Rolniczych w Płocku, której działalność rozpoczęła się jeszcze w latach 70 XX w. Wśród produkowanych przez nią urządzeń, największym powodzeniem cieszył się Bizon Super, czyli właśnie model zo56. Maszyna ta służy do zbioru czterech podstawowych zbóż. W jedno lub dwuetapowym procesie zbiorów, przy zastosowaniu odpowiednich adapterów, możliwy jest także zbiór rzepaku, koniczyny, kukurydzy, słonecznika i różnego rodzaju traw. Jak widać Bizon zo56 to maszyna o szerokim zastosowaniu. Chociaż na rynku pojawiają się nowocześniejsze kombajny, to jednak Bizon zo56 jest do dziś najczęściej używaną maszyną żniwną. 

Kombajn Bizon zo56 i ścinanie roślin

Kombajn jest urządzeniem służącym do szybkiego i sprawnego zbioru zbóż, bez potrzeby późniejszego ręcznego młócenia. Najważniejszą częścią każdego kombajnu jest heder. Jest to najbardziej wysunięta do przodu część maszyny, która ścina rośliny i transportuje je do innych części kombajnu. Heder w kombajnie Bizon zo56 jest bardzo precyzyjny i wytrzymały. Najbardziej popularne hedery mają szerokość 20 cm. Są podnoszone za pomocą siłowników hydraulicznych, co nie pozwala na automatyczną regulację wysokości ani położenia bocznego. Innym ważnym podzespołem kombajnu Bizon Super zo 56, jest nagarniacz. Jego średnica w tym modelu wynosi 1 m, a prędkość obrotowa dochodzi nawet 45 obrotów na minutę. Hedery ścinają rośliny na wysokości od 5 do 80 cm. Najważniejszą częścią, która do tego służy jest szarpacz, zwany również targańcem. To na nim umocowana jest listwa nożowa, z ostrzami ścinającymi zboże. Aby umożliwić bezpieczny transport maszyny z pola do zabudowań gospodarczych, hedery są odpinane, a do ich przewożenia służy specjalna przyczepa.

Młócenie i oddzielanie ziarna od plew

Co dalej dzieje się ze ściętym zbożem? Jest ono przenoszone do tzw. gardzieli, z której dalej trafia do podzespołu, w którym odbywa się młócenie. Oszczędza to czas pracy rolników, ponieważ po ścięciu roślin, otrzymują gotowe ziarno. Do oddzielania go od plew, służą specjalne sita, dodatkowo wspomagane przez wentylatory, o regulowanej prędkości. Natomiast słoma i inne zanieczyszczenia, wypadają poza kombajn i układają się w tzw. pokos. Przydatna w gospodarstwie słoma, jest później zbierana za pomocą innego typu urządzeń. Sercem kombajnu jest oczywiście kabina sterownicza, a w starszych wersjach tylko daszek chroniący przed słońcem. To w niej rolnik, obsługujący maszynę reguluje wysokość położenia podzespołów tnących oraz młócących ziarno. W kabinie nie ma klimatyzacji, ale obecnie można ją dokupić i zamontować. Jak widać, kombajn Bizon zo56, to maszyna niezwykła i bardzo użyteczna. W tej samej kategorii maszyn rolniczych produkowany był również Bizon zo58 Rekord. 

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.