20230301004633_g0fc8ca85941542f6b881035798d7df48d9627828efe002e5a8db585c24f1c99231ccf8f9555fa668fc9c53049c8c3aad988a4fe49ccf0c5aa5332a824826dde7_640.jpg

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Jeśli masz w planach budowę domu, na pewno nie jest ci obce pojęcie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Jest to dokument określający maksymalne zapotrzebowanie budynku na energię, niezbędna do tego, by móc w pełni z niego korzystać. Maksymalny poziom zużycia energii to 70 kwh na metr kwadratowy na rok. W praktyce oznacza to, że obiekt o powierzchni 100 metrów kwadratowych, nie powinien w ciągu całego roku wymagać więcej energii niż 7000 kWh energi pierwotnej ( nie mylić z użytkową). Energia ta jest przeznaczona głównie na ogrzewanie oraz przygotowania cwu  budynku. Energetyczny certyfikat budynku jest obowiązkowy dla wszystkich domów budowanych od 2009 roku a od kiwetrnia 2023 będzie ona już baczniej egzekwowana przy oddawaniu budynków do użytkowania przez PINB ze względu na zmiany w prawie. Dowiedz się, kiedy świadectwo energetyczne jest bezwzględnie wymagane: https://www.eran.com.pl/charakterystyka-energetyczna-budynku-kiedy-wymagana/

Jakie informacje znajdują się w charakterystyce energetycznej budynków?

Nie miałeś nigdy wcześniej w ręku dokumentu o nazwie charakterystyka energetyczna budynku? Skoro tak, warto, abyś już teraz dowiedział się o danych, które można tam ujrzeć. Jest to między innymi szczegółowy opis konstrukcji budynku, wraz z rodzajem materiałów użytych do jego wzniesienia. Pozostałe parametry to określenie rodzaju izolacji termicznej ścian, stropów i dachów. Czy są tam jeszcze jakieś inne, istotne dla ciebie informacje? Tak, ale są one w dużej mierze powtórzeniem danych zawartych w projekcie. Jest to np. określenie sposobu ogrzewania budynku, rodzaj wykorzystywanego do tego paliwa, a także przewidywane temperatury, które panować będą wewnątrz pomieszczeń latem i zimą.

Do czego jest potrzebny certyfikat budynku?

Zastanawiasz się, czy jest sens wydawania pieniędzy celem sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynku? Może to wydawać się mało istotnym detalem, ale niestety koniecznym do tego, aby uzyskać urzędowy odbiór budynku. Na tym jednak nie koniec. Samo świadectwo energetyczne to za mało. Opisany w nim budynek musi się mieścić w normach obowiązujących obecnie w polskim prawie. Dlatego tak ważne jest, aby przystępując do budowy nowego domu, rozsądnie wybierać jego projekt oraz rodzaj materiałów, z których zamierzamy go postawić. Oszczędzając na etapie budowy na ich jakości, może nas spotkać przykre rozczarowanie w momencie wykonywania świadectwa energetycznego. Co, jeśli okaże się, że nowo powstały budynek nie mieści się w ramach efektywności energetycznej? Teoretycznie nie będzie on dopuszczony do odbioru. W praktyce oznacza to wprowadzenie dodatkowych zmian i poprawek, mających tę efektywność uzyskać. Na przykład poprzez zwiększenie grubości izolacji ścian lub dachu.

Jaki jest koszt świadectwa charakterystyki energetycznej?

W sprawie charakterystyki energetycznej budynków powstało już bardzo wiele artykułów. W sporej części z nich poruszane są tematy związane z kosztami tego dokumentu. Jeśli i ty poszukujesz obiektywnych i wiarygodnych informacji na temat tego, ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej, to właśnie tutaj znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Dla wszystkich spragnionych tej wiedzy mamy dobre wiadomości. Na szczęście cena, którą nam przyjdzie zapłacić za certyfikat budynku nie jest wysoka i wynosi ona odpowiednio dla mieszkania, domu jednorodzinnego i wielorodzinnego 300 do 500 złotych, 800 do 1000 złotych i 1000 do 1500 złotych. Jak widać, przy całych kosztach budowy, nie są to zawrotne kwoty.

W jakiej postaci przekazywane jest świadectwo energetyczne?

Najczęściej jest to kolorowy dokument, drukowany na papierze o podwyższonej gramaturze. Ze względów bezpieczeństwa może również być laminowany. Warto wiedzieć, że w niektórych bankach wymagane są świadectwa energetyczne kredytowanych przez nich domów. Ich przedstawienie może pozwolić na obniżenie marży kredytu.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.