20230307232248_download

Remont łazienki w 5 krokach

Powiedzmy to wprost: remont łazienki raczej nie należy do przyjemności. Jak czasochłonny, wymaga sporych nakładów finansowych, a przeważnie także w znacznym stopniu dezorganizuje codzienność mieszkańców. Wszystkie te bolączki można jednak zmniejszyć, dbając o kilka szczegółów. Pierwszym jest staranne zaplanowanie przebiegu wszystkich prac, drugim – zaangażowanie solidnej ekipy remontowej. Przyglądamy się dzisiaj całemu procesowi i szukamy najlepszych rozwiązań.

1. Po pierwsze, stwórz dobry plan remontu

2. Przygotuj kosztorys

3. Dobrze zwymiaruj pomieszczenie

Zanim zaczniesz podążać drogą remontu krok po kroku, warto odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań. Listę niektórych, szczególnie istotnych znajdziesz na totaldecor.pl.

Po pierwsze, stwórz dobry plan remontu

Bez planu ani rusz… Remont łazienki to zbyt duże i zbyt kosztowne przedsięwzięcie, aby podchodzić do niego tak lekko, jak czasem podchodzimy do odmalowania ścian w pokoju. Tu każdy krok powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany. Jeśli dysponujesz już projektem przedstawiającym układ instalacji oraz wyposażenia w nowej przestrzeni, w dużej mierze to właśnie on będzie decydował o przebiegu kolejnych czynności. Na tej podstawie możesz przygotować harmonogram.

Tu jedna ważna uwaga! Nigdy nie sporządzaj harmonogramu „na styk”. Może zdarzyć się, że pojawi się opóźnienie związane z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych prac czy oczekiwaniem na materiały. Jeśli zaplanujesz schemat kolejnych kroków co do dnia, w jednym momencie cały twój misterny zamysł runie. Lepiej od początku przygotować się na możliwe opóźnienia.

Kiedy znajdziesz ekipę, która wykona remont łazienki – Kraków z pewnością pozwala zorganizować ją bez problemu – stworzenie harmonogramu pozostaje po jej stronie. Ty ustalasz tylko daty graniczne poszczególnych etapów. Weź jednak pod uwagę, że także i w tym przypadku mogą pojawić się przesunięcia względem pierwotnego planu.

Przygotuj kosztorys

Drugim ważnym etapem przygotowań jest zaplanowanie budżetu całego przedsięwzięcia. Tani remont łazienki to nie zawsze dobry pomysł – zwłaszcza, że przeważnie takie pomieszczenie odnawia się z myślą o wieloletnim użytkowaniu. Zanim więc skujesz pierwszą starą płytkę, stwórz orientacyjny kosztorys.

Od czego zależy koszt remontu łazienki? Od wielu kwestii, wśród których najważniejsze są:

  • metraż łazienki,
  • zakres planowanych prac – z innymi kosztami mamy do czynienia, gdy startujemy ze stanu surowego, a z innymi gdy najpierw trzeba usunąć stare wyposażenie,
  • jakość materiałów budowlanych,
  • klasa i cena sanitariatów,
  • wielkość i klasa płytek oraz sposób ich układania.

Na remont małej łazienki trzeba dziś wydać od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Przy kosztorysie, podobnie jak przy harmonogramie, dobrym pomysłem jest zachowanie pewnego marginesu błędu.

Dobrze zwymiaruj pomieszczenie

Podstawą remontu łazienki jest dokładne zmierzenie pomieszczenia. Ten etap jest konieczny nawet, gdy remontowane przez ciebie pomieszczenie nie zalicza się do zbyt wielkich. W każdym przypadku krok ten umożliwia zakup odpowiedniej liczby materiałów budowlanych.

Pamiętaj, że liczy się nie tylko powierzchnia podłogi, ale również powierzchnia ścian, które mają być na przykład obłożone płytkami. Nie odejmuj powierzchni ewentualnych przerw w glazurze. Zachowaj także margines błędu na straty spowodowane na przykład koniecznością docięcia płytki czy dopasowania jej do konkretnego miejsca. Lepiej kupić płytek nieco więcej – w przyszłości może pojawić się konieczność wymiany uszkodzonego czy skutego przy awarii elementu.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.