ca4f30a8f47cdc4dc20cef978612997d

Balustrady systemowe – proste rozwiązania mają ogromny potencjał

Kilka lat temu wielu budowlańców chciało odejść od barierek systemowych i postawiło na indywidualnie zaprojektowane barierki, wierząc, że dzięki temu otrzymają produkt lepiej dopasowany do swoich potrzeb. Jednak balustrady systemowe oferują ogromny potencjał i często mogą być stosowane jeszcze szerzej niż dotychczas.

Czym są balustrady systemowe i dlaczego są idealne?

W skrócie, balustrady systemowe to zestaw prefabrykowanych, znormalizowanych elementów, które pozwalają na zbudowanie kompletnej balustrady dla konkretnego miejsca. Ich główną zaletą jest właśnie standaryzacja techniczna, która jest możliwa dzięki temu, że przepisy budowlane narzucają konkretne wymagania dotyczące wysokości, kątów, długości i innych parametrów. Produkując barierki systemowe, producenci mogą zagwarantować najlepszą możliwą kompatybilność wszystkich elementów, wysoką precyzję wykonania, a jednocześnie bardzo konkurencyjną cenę dzięki masowej produkcji.

Jak wybrać idealną barierę systemową?

Oczywiście nie jest tak, że istnieje tylko jeden rodzaj technicznych balustrad systemowych, różniących się jedynie estetyką. Istnieje jednak szeroki wybór i kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.

  •     Rodzaj balustrady. Na balkonach, tarasach, schodach zewnętrznych, klatkach schodowych czy schodach w centrach handlowych stosuje się różne rodzaje balustrad. Czasem te typy można dość wyraźnie rozróżnić, czasem granice między nimi mogą się zatrzeć, ale wybór zawsze powinien być podyktowany obszarem użytkowania. Będzie to miało wpływ na materiały czy sposób łączenia elementów, więc jest to bardzo ważne.
  •     Materiały. Nawet w obrębie tego samego typu często można wybrać szyny systemowe wykonane z różnych materiałów i o różnym wykończeniu. W tym przypadku wybór zależy częściowo od parametrów technicznych, a częściowo od pożądanej estetyki, biorąc pod uwagę, że wybór różnych materiałów wpływa zarówno na cenę, jak i parametry techniczne – normy zawsze pozostają takie same, ale specyfika użytkowania może się różnić.
  •     Sposób montażu. Różne systemy mocowania mogą być przydatne dla różnych systemów balustrad, nawet jeśli są one tego samego typu i przeznaczenia. Niektóre systemy są łatwiejsze w montażu niż inne, ale mogą też mieć określone ograniczenia techniczne.


Marka producenta jest również zawsze istotną kwestią. Balustrada od znanej i uznanej firmy będzie prawdopodobnie droższa, ale taki system oferuje więcej opcji, co zwykle oznacza trwałość, precyzję i jakość estetyczną. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, gdy zastanawiamy się, jaki system balustrad najlepiej sprawdzi się w danym miejscu.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.