16 kwietnia 2024

Samodzielne przygotowywanie drinków i koktajli może być ciekawym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Praktyczne umiejętności związane z komponowaniem drinków z pewnością zrobią wrażenie na naszych znajomych podczas wspólnych spotkań. Do przygotowania koktajli niezbędne będą różnego rodzaju składniki, które po połączeniu stworzą niepowtarzalne kompozycje. Jednak składniki to nie wszystko, musimy posiadać odpowiedni sprzęt, który pomoże nam stworzyć wymarzony drink. Sprawdźmy, w co należy się zaopatrzyć, aby rozpocząć przygodę z barmaństwem? 

Shaker – najlepszy przyjaciel każdego barmana 

Ciężko wyobrazić sobie przygotowywanie drinków bez shakera. To właśnie dzięki niemu możemy wymieszać wszystkie składniki, tworząc odpowiednią kompozycję smakową. Najczęściej wykonany jest ze stali nierdzewnej lub aluminium. Składa się z dwóch części, do jednej wlewamy składniki, a druga przykrywamy je przed wstrząśnięciem. Jest kilka rodzajów shakerów, ale dla początkującego barmana najlepiej sprawdzi się podstawowy trzyczęściowy model. W tym wariancie shaker posiada już wbudowane sitko, dzięki czemu nie musimy kupować sita osobno. Shaker jest przyrządem uniwersalnym, dzięki któremu przygotujemy nie tylko drinki, ale również napoje bezalkoholowe takie jak kawy czy lemoniady. 

Jigger – niezastąpiony przyrząd do odmierzania alkoholi

Jigger jest drugim elementem, który powinien zakupić adept sztuki barmańskiej. Jest to stalowa miarka, którą możemy odmierzać ilość alkoholu wlewanego do shakera. Najczęściej możemy spotkać jiggery dwustronne, które pozwalają na odmierzenie dwóch różnych dawek alkoholu. Aby móc samodzielnie przygotowywać drinki warto zakupić jiggery o pojemności 10 i 30 mililitrów. Pozwoli nam to odmierzyć optymalne dawki alkoholu do większości drinków. 

Sitko barmańskie- podstawowe narzędzie każdego barmana

Jeśli zakupimy shaker barmański bez sita, musimy zaopatrzyć się w nie dodatkowo. Wbrew pozorom sito jest niezbędne do przygotowania wielu koktajli, szczególnie tych na bazie naturalnych owoców. Sito barmańskie pozwala na oddzielenie składników koktajlu od gotowego płynu. Tym sposobem resztki owoców, pestki, czy kawałki lodu pozostają w shakerze, co ułatwia konsumpcje drinka. Najczęściej sito jest montowane bezpośrednio na shakerze, ale możemy również użyć go do odcedzania składników ze szklanicy. 

Czym jest i do czego służy Muddler?

Muddler to kolejny element zestawu barmańskiego, bez którego ciężko jest przygotować koktajle zawierające składniki wymagające potłuczenia. Najprościej rzecz ujmując, jest to tłuczek, którym możemy zgnieść składniki koktajlu. Muddler szczególnie przydaje się przy przygotowywaniu drinków zawierających zioła, liście bądź owoce. Można spotkać tłuczki barmańskie wykonane ze stali nierdzewnej, drewna lub materiałów sztucznych. Większość profesjonalnych barmanów korzysta z muddlerów wykonanych ze stali, ponieważ są odporne na uszkodzenia i łatwe w czyszczeniu. 

Łyżka barmańska

Wiele drinków nie może być mieszanych bezpośrednio w shakerze, konieczne wtedy staje się użycie łyżki barmańskiej. Łyżka barmańska różni się nieznacznie od klasycznych łyżek. Jest znacznie dłuższa i cienika, dzięki czemu możemy mieszać składniki w szklankach wysokich. Dzięki swojej spiralnej budowie możemy wykorzystywać ją do tworzenia drinków warstwowych. Tradycyjnie jest ona wykonywana ze stali nierdzewnej.

Czy opłaca się kupić zestaw barmański?

Wszystkie wymienione elementy możemy zakupić w jednym zestawie barmańskim, bądź osobno. Do znalezienie w sklepie drinkmaker.pl. Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z tworzeniem drinków, mogą zdecydować się na zakup całego zestawu, co zapewni im możliwość przygotowywania większości drinków. Jeśli jednak chcemy spersonalizować wszystkie elementy bezpośrednio pod siebie, możemy zakupić każdy przyrząd barmański osobno. 

Podsumowanie

Do rozpoczęcia przygotowywania drinków nie potrzebujemy dużej ilości narzędzi. Wystarczy zakupić kilka podstawowych elementów, aby móc przyrządzić większości popularnych koktajli we własnym domu. Osoby, które barmaństwem chcą zajmować się amatorsko, mogą kupić cały zestaw zawierający wszystkie potrzebne elementy.