16 kwietnia 2024

Kardiolog to specjalista zajmujący się chorobami serca i układu krążenia. Poradnia kardiologiczna może zostać zasugerowana przez lekarza rodzinnego – wówczas zgłaszamy się do niej z odpowiednim skierowaniem, lub też możemy odwiedzić lekarza tej specjalizacji prywatnie. Choć kardiolog zajmuje się również profilaktyką, pierwsza wizyta w jego gabinecie najczęściej jest podyktowana konkretnymi objawami i stanowi początek dłuższej współpracy. Podpowiadamy, jakie sytuacje powinny stanowić sygnał alarmowy i na jakie choroby mogą wskazywać? Jak wygląda wizyta u kardiologa i czy należy przygotować się do niej w szczególny sposób?

 1. Kardiolog – Katowice. Kiedy wizyta jest wskazana?
 2. Jakimi chorobami zajmuje się kardiolog?
 3. Jak przygotować się do wizyty u kardiologa?

Kardiolog w Katowicach może być łatwiejszy do znalezienia niż w mniejszych miejscowościach, ponieważ ze względu na duży rozmiar miasta, istnieje większy wybór specjalistów. Warto jednak poszukać sprawdzonego lekarza, aby mieć pewność co do jakości opieki medycznej.

Kardiolog – Katowice. Kiedy wizyta jest wskazana?

Jak wspomnieliśmy już na początku, kardiolog zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób serca, a także wszelkich problemów ze stron układu sercowo – naczyniowego. W jego kompetencjach leżą również nabyte i wrodzone wady serca. W obrębie kardiologii wyróżnić możemy:

 • kardiologię nieinwazyjną – opartą przede wszystkim na diagnostyce i leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego z użyciem nieinwazyjnych metod (EKG czy echo serca),
 • kardiologię inwazyjną – skupiająca się na leczeniu chorób serca metodami niechirugicznymi, bez otwierania klatki piersiowej,
 • kardiochirurgię – związaną z ingerencją operacyjną w klatce piersiowej.

Ignorowane schorzenia kardiologiczne mają poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego warto zachować uważność przy pewnych symptomach. Do objawów skłaniających do rozważenia wizyty w poradni kardiologicznej należą:

 • powracający ból, pieczenie lub ucisk w klatce piersiowej,
 • wrażenie uderzenia krwi do głowy,
 • ogólne osłabienie fizyczne, omdlenia i zasłabnięcia,
 • duszności – również po wysiłku fizycznym, nawracająca zadyszka,
 • odczuwalne zmiany rytmu serca,
 • obrzęki kończyn lub twarzy.

Kardiolodzy zwracają uwagę, że często pacjenci zgłaszają się do nich zbyt późno, gdy dolegliwości utrudniają im już codzienne funkcjonowanie.

Jakimi chorobami zajmuje się kardiolog?

Choroby sercowo – naczyniowe stanowią dość szeroki katalog dolegliwości. Najczęściej jednak pod opieką kardiologa pozostają chorzy, których problem stanowią:

 • choroba niedokrwienna serca, czyli choroba wieńcowa,
 • miażdżyca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zapalenie mięśnia sercowego oraz niewydolność serca,
 • zawał mięśnia sercowego,
 • arytmia – różne formy zaburzeń rytmu serca.

Oczywiście, do kardiologa zgłaszają się również pacjenci z innymi problemami. Większość z nich ma charakter przewlekły, dlatego chory pozostaje pod opieką specjalisty, musi regularnie przyjmować leki i odbywać systematyczne wizyty kontrolne.

Jak przygotować się do wizyty u kardiologa?

Wizyta w poradni kardiologicznej lub gabinecie kardiologa może wydawać się nieco stresująca – zwłaszcza dla osób, które nie miały wcześniej styczności z lekarzem tej specjalizacji. Nie ma jednak powodów do większych obaw, choć trzeba mieć świadomość, że kardiolog do diagnozy będzie potrzebował wielu, również tych bardzo szczegółowych informacji. Warto zatem przygotować sobie wcześniej spis niepokojących objawów oraz medycznej historii własnej i rodzinnej – zwłaszcza z naciskiem na choroby serca bądź naczyń krwionośnych.

Lekarza interesować będą także przebyte poważne choroby i choroby przewlekłe, zabiegi i poważne operacje oraz leki zażywane na stałe.