a70ab5cb75e91af0c4b10e21bb3c120e

Myjnia automatyczna – jak wygląda projekt i budowa

Budowa myjni automatycznej pod wieloma względami bardzo przypomina otwarcie każdej innej: ręcznej czy bezdotykowej. Są jednak pewne różnice, które budzą dodatkowe kontrowersje, ponieważ mogą być oceniane jako ułatwienia lub utrudnienia. O co dokładnie chodzi?

Podwyższony standard i precyzja

Budowa myjni automatycznej sprowadza się w gruncie rzeczy do zestawienia ze sobą określonych prefabrykowanych w dużej mierze modułów, co może sugerować, że jest to relatywnie proste zadanie. Warto też przy okazji zaznaczyć, że zarówno klasyczna myjnia automatyczna ze szczotkami, jak i myjnia bezdotykowa automatyczna akurat pod tym względem znacząco się nie różnią. Większość skomplikowanych systemów jest wstępnie złożona już w miejscu produkcji, a w punkcie montażu są one tylko łączone i kalibrowane.

Jednak ta prostota bywa złudna, ponieważ prawidłowy montaż myjni automatycznych jest zadaniem wymagającym dużej dokładności. Przy myjniach ręcznych podobny poziom precyzji często nie jest wymagany ze względu na prostszą konstrukcję tego rodzaju obiektów.

Trudna sztuka projektowania przestrzeni

Tym, co może stanowić argument na rzecz większej łatwości montażu myjni automatycznych, jest fakt, że przeważnie są to obiekty jednostanowiskowe. Tak oczywiście być nie musi i producenci są w stanie zaoferować także większe obiekty, jednak przeważnie to myjnie bezdotykowe są bardziej rozbudowane, a to wymaga także przygotowania bardziej przestronnego placu manewrowego. 

Ponieważ myjnia bezdotykowa automatyczna ma układ tunelowy, koniecznością jest jedynie zapewnienie odpowiednio przestronnego najazdu i zjazdu. Oczywiście sama konstrukcja może mieć dużą długość, więc nie oznacza to możliwości postawienia na mniejszej działce, natomiast samo jej wykorzystanie często może być optymalne właśnie z myjnią automatyczną.

Instalacje dodatkowe są równie ważne

W przypadku myjni ręcznych skomplikowany układ kanalizacyjny z separatorami i innymi elementami często jest budowany od podstaw, natomiast ze względu na standaryzację myjni automatycznych, tutaj można oszczędzić czas i trud, korzystając z tego, że także pomocnicze instalacje obiektu są w dużym stopniu standaryzowane. Wciąż trzeba je zintegrować z lokalną siecią energetyczną, wodociągową czy kanalizacyjną, jednak w wielu przypadkach korzystanie z gotowych rozwiązań właściwych dla myjni automatycznych może być potraktowane jako ułatwienie.

Sama łatwość realizacji inwestycji nie jest nigdy argumentem wystarczającym do podjęcia decyzji o typie budowanej myjni, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że także pozornie proste rozwiązania będą miały pewne ograniczenia, natomiast te myjnie, których konstrukcja wydaje się z gruntu bardziej złożona, mogą mieć inne zalety, które sprawią, że będzie to optymalny wybór w konkretnej lokalizacji.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.