Przeszczepianie włosów jest rozwiązaniem przy nieodwracalnym procesie łysienia. Stosowana metoda FUE jest bezpieczna, nieinwazyjna i przynosi znakomite efekty.
Kiedy zdecydować się na przeszczepianie włosów?
Utrata włosów obniża samoocenę. Kiedy na głowie pojawiają się zakola, nieestetyczne prześwity czy gołe place, warto udać się do specjalisty i podjąć leczenie farmakologiczne. Jeśli przyczyną jest choroba, stres, osłabienie organizmu, po pewnym czasie włosy odrosną, ale gdy za utratę mieszków odpowiada gen łysienia, proces wypadania włosów, staje się nieodwracalny. Kiedy występuje łysienie androgenowe i terapia jest nieskuteczna, pozostaje transplantacja włosów. Zazwyczaj mężczyźni, którzy borykają się z problemem, wybierają przeszczep włosów metodą FUE. Kobiety natomiast mają zbyt wysokie czoło i wówczas decydują się na obniżenie linii włosów. Dzięki zabiegowi mogą cieszyć się gęstą i piękną czupryną, poprawiając swoje samopoczucie.
Jak przeprowadzany jest przeszczep włosów?
Zanim lekarz podejmie się wykonania zabiegu przeszczepu włosów, przeprowadza wywiad z pacjentem, zlecając wykonanie badań. Jeśli podejmuje się operacji, omawia z pacjentem skuteczność metody. Przeszczepianie włosów wymaga oceny jakości obszaru dawczego. Zabieg transplantacji włosów odbywa się przy znieczuleniu miejscowym, dlatego jest bezbolesny. Lekarz analizuje pobrane włosy, ponieważ suchych czy uszkodzonych, nie może wykorzystać. Metoda przeszczepu włosów FUE jest wykonywana cienką igłą, bez liniowych nacięć i zakładania szwów, co zapewnia minimalną inwazyjność, więc i krótki proces gojenia. Włosy pobierane są z tyłu i po bokach skóry głowy, gdyż w tych miejscach są pełniejsze. Usuwanie pojedynczych mieszków włosowych następuje za pomocą mikrochirurgicznego narzędzia. Kiedy lekarz usunie wystarczającą liczbę, mieszki włosowe przygotowywane do przeszczepu.
Jak lekarz przygotowuje pacjenta do przeszczepu włosów?
Zanim zostaną przeszczepione mieszki włosowe lekarz zleca wykonanie niezbędnych badań krwi, ponieważ z zabiegu transplantacji włosów nie skorzysta osoba chorująca na cukrzycę, nowotwór oraz z zaburzeniami hormonalnymi i krzepnięcia krwi. Transplantolog odmówi operacji pacjentom z zapaleniem skóry głowy oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Jeśli lekarz stwierdzi, że dana osoba może mieć przeszczepione włosy, zaleca jej 2 tygodnie wcześniej odstawienie leków przeciwzakrzepowych, aspiryny i pochodnych kwasu acetylosalicylowego, a dzień przed zabiegiem, alkoholu oraz mocnej kawy. Powinna również ograniczyć palenie tytoniu. Przed operacją należy umyć włosy zwykłym szamponem, unikając żeli i lakierów. Nie należy golić głowy, by transplantolog mógł zobaczyć naturalną fryzurę i sprawdzić strukturę włosa.
Jakie są zalecenia po zabiegu przeszczepu włosów?
Przeszczep włosów metodą FUE jest bezpieczny i daje długotrwałe efekty. Po zabiegu należy unikać nakrycia głowy, które doprowadziłoby do obtarć, a także wszelkiego wysiłku fizycznego. Skóra jest wrażliwa, dlatego nie powinno się jej wystawiać na działanie promieni słonecznych. Trzeba też zrezygnować z basenu i sauny. W pierwszych dniach po przeszczepie włosów skóra się goi, dlatego pacjent może odczuwać świąd. Niewskazane jest jej drapanie, bo rany zaczną się pogłębiać. Po wykonanym zabiegu transplantacji włosów należy też zachować ostrożność podczas mycia głowy, by nie uszkodzić graftów. Pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza. Musi uzbroić się w cierpliwość, ponieważ skóra goi się ok. 14. dni. Włosy do 2. miesięcy wypadają, a później odrastają, co jest naturalnym procesem.