Walka frankowiczów z bankami trwa w Polsce od lat. Wyroki sądów pokazują, że orzecznictwo jest po stronie frankowiczów, ale warto pamiętać, że każda sytuacja jest indywidualna i nie każdy kredytobiorca ma szansę na wygraną w sądzie. Co dzieje się na rozprawie frankowej i jakie pytania zadaje sąd?
W pozwie frankowym kredytobiorca żąda stwierdzenia nieważności całej umowy kredytowej, co oznacza uwolnienie się od kredytu i możliwość zdjęcia hipoteki. Warto jednak pamiętać, że banki z reguły nie odpuszczają tak łatwo i często wnoszą apelację, co powoduje, że wyrok nie uprawomocnia się, a sprawa kierowana jest do Sądu Apelacyjnego.
Przygotowując się do rozprawy warto korzystać z doświadczenia pełnomocnika. Każdy bank stosuje inną strategię procesową. Jeśli chodzi o kredyty frankowe pko bp udzielił ich naprawdę dużo. Dlatego większość mecenasów ma ogromne doświadczenie w sporach z tą instytucją.
Przebieg rozprawy frankowej
Na rozprawie frankowej sąd pyta o wiele szczegółów. Zatem jakie są pytania i odpowiedzi na rozprawie frankowej? Przede wszystkim sąd ustala, czy kredytobiorca był świadomy ryzyka związanego z umową frankową, czy został właściwie poinformowany przez bank. Ważne są także okoliczności zawarcia umowy, takie jak miejsce podpisania, obecność tłumacza, sposób prezentacji informacji przez bank.
Sąd pyta także o to, czy kredytobiorca był w stanie zrozumieć, jak działa umowa frankowa oraz jakie są koszty związane z jej zawarciem i prowadzeniem. Warto więc przed rozprawą dokładnie zapoznać się z umową, by móc odpowiedzieć na tego typu pytania.
Istotne jest także to, czy bank przedstawił kredytobiorcy alternatywne rozwiązania, które byłyby dla niego korzystniejsze. Sąd pyta o udział kredytobiorcy w podejmowaniu decyzji dotyczących umowy kredytowej.
Korzyści dla frankownicza
W przypadku wygranej w sądzie frankowicze mogą odzyskać opłaty z tytułu wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, prowizji, ubezpieczenia i innych opłat okołokredytowych. Wiele kancelarii zajmujących się tego typu sprawami uzyskuje wygrane w sądach, co może oznaczać uwolnienie się od kredytu i możliwość zdjęcia hipoteki. Co więcej, większość frankowiczów spłaciła już swój kredyt przynajmniej częściowo, co oznacza możliwość sporego zastrzyku finansowego.
Warto pamiętać, że nie każdy kredytobiorca ma szansę na wygraną w sądzie. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który przeanalizuje Twoją umowę i ustali możliwości działania. Co więcej, warto wziąć pod uwagę koszty prowadzenia sprawy – koszty adwokackie i sądowe mogą być wysokie. Na rynku działa wiele kancelarii zajmujących się sprawami frankowymi. Warto dokładnie przebadać rynek i wybrać kancelarię, która ma odpowiednie doświadczenie i ma na swoim koncie wygrane sprawy frankowe. Aby wybrać najlepszą kancelarię warto sprawdzić ranking kancelarii frankowych.
Podsumowując, wygrana w sprawie frankowej może oznaczać uwolnienie się od kredytu i możliwość zdjęcia hipoteki, a także zwrot kosztów związanych z umową kredytową. Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest indywidualna. Warto skorzystać z pomocy prawnika i dokładnie przebadać rynek kancelarii frankowych.