14 października 2024
20230415211847_g7fc6f483f91ecd0fb10d33f4bb71acbf2248dc40d0130c589607a889d6bbe50e8cbb175753ee69930a62b0a5dc34f6fdaf315402428eb02d68ac6955e0313d1a_640.jpg

Wzrok to bez wątpienia najważniejszy ze zmysłów człowieka. Zdrowe oczy zapewniają nam ogromny komfort w codziennym życiu. To dzięki nim zdobywamy nawet 70% informacji z otaczającego nas świata. Dlatego też tak ważne jest dbanie o oczy i regularne ich badanie. Niestety do okulisty wybieramy się z reguły dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nam dokuczać. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć pracę okulisty i wskazać, z jakiego typu chorobami oczu ma on styczność.

Jakie są najczęstsze wady wzroku?

Okulista dzięki swojemu wykształceniu jest w stanie pomóc niemalże każdego pacjentowi. Jeśli nie od razu to kierując go na dodatkowe badania (usg oka), zalecając wizytę u optometrysty, który specjalizuje się w doborze szkieł do okularów lub soczewek kontaktowych. W ostateczności może zalecić też zabieg, który wykonywany jest w klinice okulistyki. Oto 4 najczęściej spotykane wady wzroku:

– krótkowzroczność,
– dalekowzroczność,
– astygmatyzm,
– starowroczność.

Oczywiście każda z nich ma wpływ na ograniczenie komfortu widzenia.
Choroby oczu mają do siebie, że z reguły rozwijają się powoli. Dlatego bardzo ważne jest, aby wizyty u okulisty nie odkładać do momentu, aż odczujemy wyraźne pogorszenie jakości widzenia. Konsultacja okulistyczna raz w roku powinna być czymś, na co powinniśmy zawsze znaleźć czas.

Lekarze specjalizujący się w dziedzinie okulistyki spotykają się na co dzień z różnymi chorobami oczu.
Ich spektrum jest naprawdę szerokie i można by poświęcić im niejeden tekst. Dlatego wymienimy tylko kilka.
Leczenie jaskry, zaćmy, zwyrodnienie siatkówki, zapalenie spojówek, zespół suchego oka, zapalenie nerwu wzrokowego to codzienność dla okulisty.

Leczeniem chorób narządu wzroku warto zainteresować się możliwe wcześnie

Długie godziny pracy spędzone przed monitorem komputera, choroby współistniejące np. cukrzyca mają ogromny wpływ na zdrowie naszych oczu. Oczywiście trudno z dnia na dzień zmienić pewne nawyki, ale można sobie pomóc, ograniczając spożycie wysoko słodzonych produktów, a w ich miejsce wprowadzić produkty bogate w witaminy A, B, C, D oraz cynk. Większość z nich mamy w owocach i warzywach.

Okulista prywatnie czy na NFZ?

Każdy, kto korzysta z państwowej służby zdrowia wie, że jedną z głównych jej bolączek są odlegle terminy do lekarzy specjalistów. Wiedząc, że w chorobach oczu ważny jest czas, nie zawsze można czekać. Termin wizyty za pół roku może być zbyt odległy. Spotykając się z taką sytuacją rozwiązaniem staje się okulista prywatnie. Każda prywatna lecznica m.in. Centrum Medyczne Damiana posiada w swojej ofercie wizyty u okulisty, a terminy pozwalają odbyć konsultację w ciągu 2-3 dni, a nie miesięcy. Więcej na temat prywatnych wizyt u okulisty można dowiedzieć się na stronie https://swiatprzychodni.pl/prywatnie/okulista/

Dlaczego okulista dziecięcy to szczególnie ważna specjalizacja?

Wczesne wykrycie wad wzroku daje bardzo duże szanse na ich wyleczenie lub spowolnienie na tyle, aby były one jak najmniej uciążliwe. W przypadku dzieci zaleca się, aby pierwszą wizytę u okulisty odbyć już w wieku niemowlęcym pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Jedną z przyczyn chorób oczu mogą być uwarunkowania genetyczne. Im szybciej wykryjemy ewentualną wadę, tym szybciej można będzie podjąć leczenie. Widok 3-4-letnich dzieci w okularach nie należy dziś do rzadkości. Pomimo pewnych niedogodności i niewygody, jaka za tym idzie, tak wcześnie podjęte działania mają dużą szansę na poprawę wzroku, gdy dziecko dorośnie.

Okulista dziecięcy ma do spełniania również inną, nie mniej ważną rolę. Musi mieć odpowiednie podejście do dziecka. Te jak wiadomo mogą być nieufne, bojaźliwe. Badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia śródgałkowego mogą nie być dla dziecka komfortowe. Poza tym dobór okularów, czy też decyzja o tym, aby stosować soczewki kontaktowe, powinny być poprzedzone rozmową okulisty, który krok po kroku będzie tłumaczył dziecku z czym wiąże się dany wybór.

To, co możemy zrobić dla naszego dziecka my rodzice to dać przykład. Regularne wizyty u okulisty traktujmy jako pewnego rodzaju rutynę, a nie wizytę u lekarza.