20230504105504_gfa0a0c344212a7e242e8031f9e8ab088a584e04407ea1ae0502aa29868f2ecab5d65f1f16b23e19d4bec51d0843ccf30_640.jpg

Jak właściwie dbać o maszyny rolnicze?

Maszyny rolnicze to wyjątkowa grupa maszyn, eksploatowana wyłącznie sezonowo. Wytężona praca w krótkim okresie czasu, a następnie wielomiesięczny przestój sprawia, że maszyny powinny być właściwie traktowane. Zakup maszyn rolniczych to spora inwestycja, dlatego właścicielem powinni właściwie dbać o konserwację. Konserwacja maszyn przedłuża ich żywotność, a jednocześnie wpływa na bezpieczeństwo użytkowników. Jak dbać o części maszyn, narzędzia? Czy konserwacja ciągników rolniczych to gra warta świeczki? Na te i wiele innych pytań odpowie poniższy artykuł. 

Jak przygotować maszyny rolnicze na zimę? 

Maszyny rolnicze wykonują wytężoną pracę głównie wiosną, latem i jesienią. Zima, to czas odpoczynku w każdym gospodarstwie, także w przypadku rolniczych narzędzi. Podczas sezonu zimowego szczególnie ważne jest przechowywanie kosztownych maszyn. Powinny one znaleźć się w miejscu suchym, zadaszonym, na twardym i stabilnym podłożu. Właściwe przechowywanie pozwoli wyeliminować wilgotność otoczenia, co mogłoby wpływać na korozję metalowych komponentów. Głównie ze względu na gabaryty, niektóre maszyny muszą stać na zewnątrz. Wówczas pomocna będzie obszerna plandeka, która zabezpieczy maszynę przed kontaktem z wodą. Kondycja każdej maszyny powinna zostać gruntownie sprawdzona przed pozostawieniem urządzeń nieużywanych. Wykrycie ewentualnych usterek po użyciu maszyny pozwoli podjąć odpowiednie kroki. Dobrą praktyką w przypadku maszyn rolniczych jest uruchomienie ich, od czas do czasu.

Konserwacja maszyn – najważniejsze kroki

Maszyny przeznaczone do zadań specjalnych, powinny zostać dokładnie umyte przed sezonem zimowym. Do czyszczenia można zastosować myjki ciśnieniowe, należy jednak pamiętać, aby zastosować wszystkie środki ostrożności. Za pomocą myjek wysokociśnieniowych pozbędziemy się uporczywych zabrudzeń, pozostałości ziemi i chwastów. Do najważniejszych kroków każdej konserwacji należy dokładne smarowanie ruchomych części. Przystosowane do tego produkty znaleźć można na aldomarket.pl. Szeroki asortyment produktów pozwoli dobrać właściwe specyfiki. W ofercie marketu Aldo znajdują się artykuły rolnicze, które skutecznie przedłużą żywotność maszyn. Warto wziąć pod uwagę serwis przewodów hydraulicznych, które w trakcie wytężonej pracy mogą ulec zniszczeniu. 

Przygotowanie maszyn rolniczych przed sezonem 

Po kilkumiesięcznej przerwie w użytkowaniu, maszyny rolnicze wymagają gruntownego przeglądu. Ponownie, maszynę warto wyczyścić, aby przygotować ją na trudno warunki pogodowe. Przed rozpoczęciem intensywnego eksploatowania, należy ponownie dokładnie posmarować ruchome części, co zaowocuje zminimalizowanym tarcie. Warto przemyśleć również kwestię wymiany filtrów, olejów, a także innych płynów eksploatacyjnych. Wszystkie mikro usterki należy wykryć, a później wyeliminować, aby cieszyć się funkcjonalną maszyną przez długi czas. 

Najlepsze produkty dla maszyn rolniczych na aldomarket.pl

Nowoczesny market rolniczo-techniczny aldomarket.pl oferuje szeroki wybór produktów, zarówno do konserwacji, jak i samego użytkowania. Oryginalne części, a także części zamienne do kosztownych maszyn, warto wybrać z renomowanego, sprawdzonego miejsca. W ofercie marketu Aldo znajdziesz filtry, oleje do wszystkich pojazdów, ale także nasiona rolnicze, folie, siatki, myjki ciśnieniowe czy odzież roboczą. Specjaliści oferują profesjonalne doradztwo w kwestii dobrania odpowiednich produktów, skrojonych na miarę potrzeb gospodarstwa. 

Maszyny rolnicze to inwestycje na długie lata. Warto powziąć wszystkie kroki, aby korzystać z nich przez wiele dekad. Niewielkim trudem możemy zabezpieczyć maszyny, a tym samym zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort użytkowania. 

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.