20230508195412_g80d182046a810ad2c5b79969e38ec489c020a9a95fd1b9b61c0e18ad04903ab97f840ccd308d8b413be7aa7f30930828_640.jpg

Co warto wiedzieć na temat autokasacji?

Po krajowych drogach jeździ kilkanaście milionów samochodów. Część z nich ma już swoje lata, a to oznacza, że pewnego dnia nie będą już nadawać się do bezpiecznej jazdy. Z drugiej strony, nawet względnie nowe auta ulegają wypadkom, które czynią je niezdatnymi do jazdy. W obu tych sytuacjach właściciel takiego pojazdu stanie przed decyzją co dalej? Sprzedaż auta, które ma 20 lat lub mocno zniszczonego w wyniku wypadku odpada. Pozostaje zatem złomowanie auta. Na czym polega tzw. auto kasacja? O tym pokrótce poniżej.

Złomowanie aut to usługa, która wciąż pozostaje mało znana

Trudno wskazać tego przyczynę. Jeszcze 20-30 lat temu samochód, który nie nadawał się do jazdy, stał i rdzewiał pozostawiony w ustronnym miejscu. Na przestrzeni lat wiele się jednak zmieniło. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, samochód, nawet ten, który nie nadaje się do jazdy, musi przejść procedurę wyrejestrowania pojazdu. Dzięki temu właściciel pojazdu zostaje zwolniony z konieczności płacenia za niego ubezpieczenia OC, a auto zostaje wykreślone z rejestru samochodów uczestniczących w ruchu drogowym. Zanim jednak do tego dojdzie, musimy zezłomować samochód.

Stacja demontażu pojazdów przygotowuje auto do kasacji

Legalna kasacja aut to usługa, która może być wykonywana przez uprawnione do tego podmioty. Jest to o tyle ważne, że oddanie starego samochodu do niesprawdzonego serwisu może przysporzyć nam jedynie problemów.
Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie https://kupiewszystkieauta.pl/auto-kasacja-warszawa/
Wróćmy zatem do samej kasacji. Należy mieć na uwadze, że na auto złomowanie trafiają pojazdy w różnym stanie technicznym. W większości przypadków oddawany pojazd nadaje się jedynie do zniszczenia. Bywa jednak, że jest on cennym źródłem części zamiennych, szczególnie do aut starszych, których coraz częściej brakuje na rynku. Na stacji demontażu pojazdów cały proces kasacji zaczyna się od dokładnego sprawdzenia go pod tym kątem i odzyskaniu z niego co tylko może mieć wartość dla innych.

Jakich formalności wymaga auto złomowanie?

Właściciel pojazdu decydując się na złomowanie samochodu powinien przygotować komplet dokumentów, które będą potrzebne zanjm dojdzie do demontażu pojazdu. Oto ich krótka lista:
– dowód osobisty,
– dowód rejestracyjny pojazdu,
– karta pojazdu,
– dowód zakupu auta (umowa z dealerem lub umowa kupna od osoby prywatnej),
– jeśli wykonujemy złomowanie dla osoby bliskiej konieczne będzie stosowne upoważnienie.

Czego należy oczekiwać od stacji wykonującą złomowanie?

Oddając auto, otrzymujemy dokumenty, które stanowią podstawę do wyrejestrowania samochodu. Z nimi udajemy się do wydziału komunikacji wraz z poświadczeniem złomowania oraz tablicami rejestracyjnymi auta. Ostatnim obowiązkiem jest zawiadomienie ubezpieczyciela o wykonaniu złomowania. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze kończy obowiązek opłacania składek OC. Po drugie, o ile dokonaliśmy złomowania w połowie trwania opłaconej polisy możemy domagać się zwrotu części wpłaconej składki.
Jak widać kasacja pojazdów o ile tylko nieco się do niego przygotujemy nie jest wcale skomplikowanym procesem.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.