20230512143356_gf09abf6a6976fe52e74b7f4e849145bc71e5765252a2ddcd3f76c746432fe7f57e499ef6dd3236c8a5d83c0e28ce798065b2d29cd162081c3075572d66534e0a_640.jpg

Listwa maskująca kable – co warto o niej wiedzieć?

Żyjemy w czasach, w których otacza nas mnóstwo urządzeń elektrycznych. To z kolei powoduje, że w mieszkaniach, domach mamy mnóstwo leżących kabli, które nie dość, że nie wyglądają zbyt estetycznie to łatwo się o nie potknąć, uszkodzić, poplątać. Problem ten został już dawno zauważony i rozwiązany w dość prosty sposób. Za sprawą tzw. listew maskujących możemy zapanować nad nadmiarem kabli zarówno w domach, jak i biurach. Na co zwracać uwagę planując zakup takich listew? O tym pokrótce poniżej.

Czym jest listwa maskujące kable?

Listwa maskująca kable to niezwykle praktyczny i estetyczny sposób na ukrycie kabli w naszych wnętrzach.
Z reguły nadmiar przewodów gromadzimy wokół telewizorów i komputerów, które są połączone z innymi urządzeniami zewnętrznymi, dekoderami, monitorami, drukarkami. W ofercie sklepów spotkamy różne modele listew maskujących, co w znaczący sposób ułatwia ich dobór do naszego wnętrza. Z reguły są one produkowane w kolorze białym, ale tak naprawdę mogą mieć niemalże dowolny kolor. Znajdują one zastosowanie zarówno na podłodze, na ścianie, jak również w dowolnym miejscu, jeśli zajdzie taka potrzeba. Więcej o listwach można dowiedzieć się na https://domaco.pl/pl/34-listwy-maskujace-kable-rtv

Maskownica kabli oprócz ukrycia chroni nasze przewody

Ukrycie przewodów to oczywiście główna funkcja, jaką pełni maskownica. Drugą jest ochrona kabli przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być następstwem działań np. naszych domowych czworonogów, a tym samym powodować niebezpieczeństwo dla wszystkich domowników.

Czym charakteryzuje się listwa maskująca kable?
Listwy maskujące mogą wydawać się bardzo proste w konstrukcji. Pomimo to, zanim je kupimy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów, które mogą mieć wpływ na ich funkcjonalność.
1. Wspomniany już powyżej kolor.
2. Rozmiar. I większa jest średnica maskownicy, tym więcej przewodów pomieści.
3. Długość. Prowadząc listwy wzdłuż ścian, warto z wyprzedzeniem wszystko dobrze zmierzyć, aby nie okazało się, że zabraknie nam kilku centymetrów.
3. Materiał wykonania. Tu spotkamy zarówno listwy plastikowe, ale również drewniane, aluminiowe, a nawet szklane.
4. Sposób montażu. Do wyboru jest klejenie lub mocowanie na kołki. Oba ma swoje plusy i minusy. Pierwszy sprawdzi się lepiej dla delikatnych, lekkich listew. Drugi wymaga wiercenia, ale daje gwarancję, że nagle coś nam nie odpadnie, lub będzie nieestetycznie odstawać.

Nie ma jednej idealnej maskownicy do każdego wnętrza

Dlatego też, zanim zdecydujemy się na ukrywanie kabli należy przemyśleć dokładnie jakich rozwiązań będziemy potrzebować. To, że spodobały nam się listwy u znajomych nie oznacza automatycznie, że sprawdzą się u nas. Podobnie listwy używane w biurach, pomimo że spełniają swoją funkcję, w domowej sypialni mogą wyglądać dość ociężale. Sklepy nie bez powodu tworzą bardzo różne konfiguracje, aby każdy mógł znaleźć rozwiązanie dla siebie. Aby w pełni wykorzystać możliwości listew nie warto ograniczać się do zakupu, tylko jednego ich typu. Każde wnętrze jest nieco inne. W niektórych praktycznie nie mamy w kabli, w innych wręcz przeciwnie. Bywa, że w trakcie remontu dokonujemy w domu małej rewolucji, która nagle odkrywa przewody, które należy odkryć.

Podsumujmy zatem

Maskownice dbają przede wszystkim o estetykę naszych wnętrz. Zapewniają większe bezpieczeństwo domowników, gdyż kable są chronione przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami. Dzięki temu, że są dostępne w wielu kolorach i wykonane z kilku różnych materiałów, każdy ma szansę wybrać model idealny dla jego wnętrza.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.