18 kwietnia 2024

Ściany szklane bardzo często pojawiają się w nowoczesnych budynkach publicznych, a nawet prywatnych domach. Istnieje więc duże zapotrzebowanie na systemy do ścian ze szkła, które zapewniają bezpieczeństwo użytkowania i nowoczesny, minimalistyczny design.

Szklane ściany stosuje się m. in. w centrach handlowych. Jest to najlepszy dowód na ich trwałość i bezpieczeństwo użytkowania. W galerii handlowej, odwiedzanej codziennie przez tysiące klientów, istnieje ogromne ryzyko nieprawidłowego użytkowania i uszkodzenia. Ściany z hartowanego szkła są jednak na tyle wytrzymałe mechanicznie, że bez obaw można montować je w intensywnie użytkowanych budynkach.

Bardzo ważną rolę odgrywają systemy ścian szklanych. Solidne elementy montażowe zapewniają bezpieczeństwo użytkowania i estetyczny wygląd. W skład systemów wchodzą więc okucia, które umożliwiają budowę stabilnych konstrukcji szklanych w prosty sposób. Obecnie wykorzystuje się systemy, w których liczba widocznych łączeń jest ograniczona do minimum. Dzięki temu, ściany doskonale wpisują się we współczesną, minimalistyczną estetykę. W skład systemu wchodzą profile montażowe. Szkło jest montowane w klemach zaciskowych. Stosowane są również osłony maskujące, które zapewniają estetykę konstrukcji.

Ściany szklane powszechnie wykorzystuje się również do tworzenia kabin prysznicowych. W tym przypadku, bardzo ważną rolę odgrywają uszczelki magnetyczne, które są przeznaczone głównie do łączenia dwóch elementów szklanych np. ściany i drzwi. Dzięki temu, skutecznie zapobiegają wyciekowi wody na zewnątrz.

Systemy ścian szklanych do biura

Szklane ściany bardzo często pojawiają się również w biurowcach. Szczególną popularnością cieszą się systemy do ścian akustycznych. Są wykorzystywane do wydzielania dźwiękoszczelnych gabinetów. Podział przestrzeni na mniejsze strefy znacznie ułatwia zagospodarowanie powierzchni, a jednocześnie nie izoluje pracowników od siebie. W wielu budynkach pojawiają się też ściany przeciwpożarowe, które znacznie spowalniają rozprzestrzenianie się ognia. Ich montaż nie jest wyłącznie kwestią przezorności właściciela budynku, ale obowiązkiem, nakładanym przez obowiązujące przepisy ppoż. Ściany oddzielenia pożarowego muszą pojawiać się praktycznie we wszystkich budynkach, z wyjątkiem domów jednorodzinnych.

Trudno wyobrazić sobie współczesne wnętrza bez elementów ze szkła hartowanego. Jest nie tylko wytrzymałe, ale też może spełniać wiele dodatkowych funkcji takich, jak izolacja akustyczna czy ochrona przed ogniem. Nie bez powodu więc, ściany szklane coraz częściej pojawiają się w domach i innych budynkach.