6

Alkohol – jak wpływa na organizm?

Nie od dzisiaj wiadomo, że alkohol ma szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Mimo wszystko, jego spożywanie pozostaje nieodłączną częścią spotkań towarzyskich i świętowania specjalnych okazji. Warto jednak wiedzieć, co dzieje się z organizmem, gdy przestajemy zachowywać umiar i zaczynamy regularnie spożywać alkohol.

Często zapominamy, że etanol jest dla naszego ciała trucizną. Gdy go spożywamy, wątroba zaczyna intensywnie pracować, aby pozbyć się jego pozostałości. Jeżeli dzieje się to regularnie, może dojść do marskości wątroby. Regularne spożywanie alkoholu ma też destrukcyjny wpływ na trzustkę. Dochodzi do intensywnego wydzielania enzymów trzustkowych, co w końcu prowadzi do włóknienia jej struktur i upośledzenia funkcji wydzielniczej. Może dojść do rozwoju poważnej choroby – przewlekłego zapalenia trzustki. Te zmiany mają niestety charakter nieodwracalny. Trzustka odpowiada za regulację poziomu glukozy we krwi, dlatego wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy typu II.

Alkohol ma też szkodliwy wpływ na układ krążenia, ponieważ powoduje wzrost ciśnienia tętniczego oraz przyspieszenie akcji serca. Nadmierne obciążenie może skutkować nawet zawałem mięśnia sercowego. Często pomija się również toksyczny wpływ alkoholu na układ pokarmowy. Tymczasem, jego regularne spożywanie zwiększa ryzyko nowotworów jelita grubego. Dochodzi też do zaburzenia wchłaniania substancji odżywczych, co prowadzi do niedoborów pokarmowych.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Osoby uzależnione często są świadome negatywnych konsekwencji nadużywania alkoholu. Nie oznacza to jednak, że są w stanie go odstawić. Gdy w grę wchodzi uzależnienie, zdrowy rozsądek często nie wystarcza, żeby wytrwać w trzeźwości. Warto zgłosić na odtrucie i terapię pod okiem specjalistów. Informacje na temat klinik leczenia uzależnień są zgromadzone w rankingu Pewna Terapia. Znajdziemy tam placówki prowadzące detoksykację oraz terapię uzależnień. Pod uwagę warto wziąć przede wszystkim kompetencje personelu. Nie tylko to ma jednak znaczenie. Powinniśmy też sprawdzić, czy satysfakcjonują nas warunki, panujące w placówce. Warto również zapoznać się z opiniami pacjentów, którzy już przeszli leczenie w danym ośrodku. Ranking Pewna Terapia jest miejscem, w którym chorzy mogą wymieniać się cennym doświadczeniem w walce z uzależnieniami.

Im szybciej rozpoczniemy leczenie alkoholizmu, tym większa szansa, że unikniemy bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nie warto więc zwlekać, ale zgłosić się na detoksykację, a następnie – terapię.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.