16 kwietnia 2024

Cabasa to interesujący instrument perkusyjny o charakterystycznym wyglądzie i brzmieniu. Posiada także sporo zalet i można go wykorzystać nie tylko w samej muzyce. Zyskuje też coraz większą popularność i dlatego warto dowiedzieć się o nim więcej.

Egzotyka w muzyce w zasięgu ręki

W muzyce najpiękniejsza jest jej różnorodność. To samo dotyczy instrumentów. Są takie, które podczas grania wiodą prym, jak i te, które są ciekawym, lecz przy okazji cennym dodatkiem. Cabasa należy do tej drugiej grupy, a jej cechą charakterystyczną jest to, że granie na niej nie jest wymagające. Jest to atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć swoją muzyczną przygodę i uwielbiają przy okazji dźwięki bębnów, Afryki i latynoskie. Przygodę można zacząć praktycznie od razu po otrzymaniu instrumentu.

Jak się gra na Cabasie?

Jest to bardzo proste. Żeby zaczęła wydawać dźwięki, należy poruszać ręką podobnie jak w przypadku grzechotki. Zresztą jej brzmienie przypomina nieco tę dziecięcą zabawkę, chociaż jest głębsze. Można też uderzać instrumentem w otwartą drugą dłoń, chcąc w ten sposób uzyskać mocniejsze i krótsze brzmienie, co dobrze sprawdza się do podkreślania rytmicznych akcentów muzycznych. Kolejnym sposobem jest położenie ręki na metalowym łańcuszku w celu zapewnienia nacisku a drugą złapanie rączki i okręcanie jej w przód i w tył. Zależy to od pożądanego wzorca rytmicznego.

W jakich stylach muzycznych i gdzie korzysta się z Cabasy?

Jak zostało nadmienione wcześniej, głównie stosuje się ją w przypadku muzyki afrykańskiej i latynoamerykańskiej. Z tego względu wiele zespołów i orkiestr poruszających się w tych stylach korzysta z tego właśnie instrumentu. Znajduje on także zastosowanie w muzykoterapii. Jest tak dzięki minimalnemu wysiłkowi, jaki trzeba włożyć w granie na nim, za to jego użyteczność dobrze sprawdza się w praktyce. Poza tym Cabasa jest doskonałym pomysłem na instrument dla dzieci. Prosta obsługa i stosunkowo niskie ceny przemawiają za jej wyborem dla najmłodszych.

Skąd się wywodzi i jakie są jej rodzaje?

Pierwszym skojarzeniem jest Brazylia i tamtejsze muzyczne klimaty, lecz jej początków należy szukać na kontynencie Afrykańskim. Wersja z tego egzotycznego lądu wykonana jest zazwyczaj z suszonych tykw i koralików. Często dostępne są właśnie drewniane jej odmiany, chociaż tak samo chętnie sięga się po plastikowe. Wszystko zależy od potrzeb, upodobań i oczywiście samego rodzaju muzyki, jaką się gra. Jedno za to jest pewne. Cabasa spełnia doskonale swoją rolę i jest atrakcyjnym dodatkiem podczas tańców czy koncertów. Pozostaje zatem się o tym przekonać.