Jak zbudować elektrownię atomową_06

Jak zbudować elektrownię atomową – premiera programu dokumentalnego

Dwuczęściowy program dokumentalny śledzi pracę ekip budujących Hinkley Point C — największą
i najnowszą elektrownię atomową w Wielkiej Brytanii, stawianą w odległym zakątku hrabstwa Somerset. Zajmuje ona obszar 250 boisk piłkarskich, a całkowite koszty jej powstania szacowane są na 22 miliardy funtów. To jedna z największych tego typu inwestycji w Europie i pierwsza od wielu pokoleń nowa elektrownia jądrowa w Wielkiej Brytanii. Premiera programu „Jak zbudować elektrownię atomową” odbędzie się w środę, 16 lutego o 21:00 na kanale Polsat Viasat Explore.

Katastrofy elektrowni w Czarnobylu i Fukushimie rzucają cień na kolejne tego typu przedsięwzięcia,
a zespół nadzorujący ten kontrowersyjny projekt musi dopilnować, aby cała operacja przebiegała zgodnie z planem. Dodatkową presję na inżynierów wywiera decyzja o zastosowaniu nowego rodzaju reaktora. Co więcej, problemy z siostrzanymi elektrowniami Hinkley Point C we Francji i Finlandii nie napawają optymizmem, ponieważ nowy model reaktora w żadnej części Europy nie funkcjonuje bez zarzutów.

W 1. odcinku śledzimy losy dwóch specjalistów i ich ekip. Mike Murphy, jednen z kierowników budowy elektrowni Hinkley, nadzoruje krytyczną operację mającą na celu stworzenie jednego
z dwóch gigantycznych, superwytrzymałych fundamentów reaktora jądrowego. Mike i jego zespół muszą przez trzy dni bez przerwy wylewać specjalną mieszankę betonową. Z kolei Rob Bermingham, kierownik ds. realizacji tuneli, ma za zadanie nadzorować budowę pierwszego z trzech tuneli doprowadzających wodę do chłodzenia. Ma on mieć długość trzech i pół kilometra i przebiegać pod Kanałem Bristolskim. Jego zadaniem będzie dostarczanie 120 tysięcy litrów wody morskiej na sekundę, potrzebnej do chłodzenia reaktorów jądrowych.

W 2. odcinku dwiadujemy się, w jaki sposób stworzono rozległy system ochrony przeciwpowodziowej, aby zabezpieczyć elektrownię przed najbardziej niebezpiecznymi zjawiskami pogodowym (w tym potężnymi burzami, które zdarzają się raz na 10 tysięcy lat) i uniknąć katastrofy podobnej do tej, która dotknęła elektrownię Fukushima Daiichi w Japonii.  Program dokumentalny kończy się w momencie, gdy ekipa drążąca tunel ma już naprawdę niewiele czasu, by ukończyć pierwszy z nich na czas.

Premiera programu „Jak zbudować elektrownię atomową” odbędzie się w środę, 16 lutego o 21:00 na kanale Polsat Viasat Explore. Emisja 2. odcinka w środę, 23 lutego o tej samej porze.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.