3 marca 2024

Województwo zachodniopomorskie stanowi częsty wybór Polaków (i nie tylko) na wakacyjny, dłuższy urlop. Warto jednak pamiętać, że to ciekawa destynacja także na krótsze wizyty – na przykład na weekend!

Województwo zachodniopomorskie w pigułce

Województwo zachodniopomorskie istnieje od 1999 roku i stanowi połączenie kilku wcześniej istniejących województw: szczecińskiego i koszalińskiego, a także fragmentów pilskiego, słupskiego i gorzowskiego. Województwo to znajduje się w północno-zachodniej Polsce i graniczy m.in. z Niemcami, co sprawia że jest dość popularną destynacją wśród turystów z tego kraju, ale nie tylko. Poniżej prezentujemy ciekawe pomysły na weekend zachodniopomorskie!

Gdzie wybrać się na krótką wycieczkę?

Województwo zachodniopomorskie ma do zaoferowania zdecydowanie więcej niż „tylko” możliwość wylegiwania się na pięknych, polskich plażach podczas pięknej pogody. Poniżej prezentujemy pokrótce ciekawe miejsca, które warto odwiedzić.

  1. Latarnia morska w Kołobrzegu – ta latarnia jest czynna po dziś dzień i pełni funkcję nawigacyjną dla statków. Ponadto, znajduje się tam punkt widokowy, a także pomnik, który jest poświęcony obrońcom miasta. Widok, jaki rozpościera się z latarni, jest zdecydowanie wart pokonania 109 stopni, które prowadzą na górę!
  2. Muzeum Morskie w Darłówku i inne atrakcje w okolicy – choć muzeum nie jest duże, z pewnością zainteresuje niejednego pasjonata. Znaleźć tam można m.in. stare zdjęcia miejscowości, w której znajduje się muzeum, a także mundury czy… statki sklejone z rybich ości. W Darłówku i okolicy można zobaczyć również muzeum militarne, zamek w Darłowie czy bunkry znajdujące się w Darłówku Zachodnim.
  3. Latarnia morska w Świnoujściu – to miejsce warto zobaczyć chociażby z jednego powodu: latarnia morska znajdująca się w Świnoujściu jest najwyższą na polskim wybrzeżu i oferuje niezapomniane widoki. Koszt odwiedzenia latarni nie jest wysoki, a dodatkowo – ze Świnoujścia możemy wybrać się również na wycieczkę promem.
  4. Niechorze i miniaturowe latarnie morskie – na naszej liście znalazły się dwie pełnowymiarowe latarnie morskie, zatem teraz czas na ich mniejsze wersje! W nadmorskim Niechorzu znajduje się Park Miniatur Latarni Morskich, który sprawi szczególnie dużo radości najmłodszym, choć i starsi z pewnością zachwycą się szczegółowością model znajdujących się w Parku. Będąc w Niechorzu, warto odwiedzić również Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Rybołówstwa, a także przystań rybacką czy pełnowymiarową latarnię morską! 
  5. Błogi wypoczynek – wreszcie, nie można zapominać o tym, że województwo zachodniopomorskie mieści się przy jednej z największych atrakcji Polski, czyli Morza Bałtyckiego. Piękne, piaszczyste plaże w takich miastach jak Darłowo, Kołobrzeg, Międzyzdroje i wielu innych, z pewnością znajdą niejednego amatora!

Spędzenie miłego weekendu w województwie zachodniopomorskim to doskonały plan na wiosnę czy lato. Nadmorski klimat w połączeniu z wieloma atrakcjami sprawia, że z pewnością nie będziemy się nudzić!