19 kwietnia 2024

Każdego roku każdy podatnik ma możliwość przekazania 1% swojego podatku dochodowego na poczet wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Każdego roku każdy podatnik ma możliwość przekazania 1% swojego podatku dochodowego na poczet wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. To doskonała okazja, by wesprzeć którąś z fundacji i wspomóc ją w walce o zdrowie i życie jej podopiecznych. Wystarczy poświęcić maksymalnie kilka minut swojego wolnego czasu, by uczynić wiele dobrego. Chcesz dowiedzieć się, jak i na co możesz przekazać 1 procent podatku? Zapraszamy do lektury!

Kto i na co może przekazać 1% podatku?

Wiele osób niestety nie ma świadomości, że taka możliwość w ogóle istnieje. Co roku, podczas składania deklaracji podatkowej, w której wykazuje się podatek należny do zapłaty, można w specjalnej rubryce wpisać numer KRS wybranej organizacji, na którą chcemy przekazać 1% podatku. Należy jednak pamiętać, że kwota ta zostanie przekazana określonej organizacji charytatywnej, tylko jeśli deklaracja zostanie złożona w odpowiednim terminie, a pełna kwota należnego podatku uiszczona w ciągu 2 miesięcy od terminu złożenia deklaracji podatkowej.

Czym są organizacje pożytku publicznego?

Zastanawiając się, na co przekazać jeden procent podatku, warto wiedzieć, że istnieje coś takiego jak ustawowy wykaz organizacji pożytku publicznego. Jeden procent podatku może zostać przekazany tylko i wyłącznie fundacjom znajdującym się w owym wykazie. Organizacje mają możliwość otrzymania takiego statusu pod warunkiem, że ich działalność prowadzona jest nieprzerwanie przez 2 lata. Co istotne, wszystkie otrzymane środki, pochodzące z 1% podatku muszą zostać wykorzystane na prowadzenie działalności pożytku publicznego i jest to dokładnie kontrolowane.

Mały procent z wielką mocą!

Z pozoru niewielka kwota, bo zaledwie 1% podatku dochodowego może tak naprawdę zmienić życie wielu osób. Jak mówi znane przysłowie: grosz do grosza, a będzie kokosza. W przypadku niesienia pomocy liczy się każda złotówka, więc nie warto rezygnować z tej szansy i zastanowić się, na co przekazać 1% podatku jeszcze przed rozpoczęciem składania deklaracji podatkowej. Jeśli dalej nie wybrałeś żadnej organizacji, pomyśl o przekazaniu swojego wsparcia fundacji Rycerze i Księżniczki, która od 2015 roku wspiera chore dzieci i ich rodziny. Dołóż swoją cegiełkę i przekaż darowiznę, wpisując w części H rocznego zeznania podatkowego numer KRS 0000557412. Być może to właśnie twój 1% podatku uratuje komuś życie!