16 kwietnia 2024

Karkonosze to pasmo górskie, które jest magiczne. Można znaleźć w nim wiele miejsc, które wyglądają niesamowicie i które po prostu trzeba zobaczyć. Nie wszystkie je można znaleźć w najbardziej popularnych przewodnikach. Przed wyjazdem w Karkonosze powinieneś poznać kilka ciekawostek na ich temat, żebyś nie ominął żadnej atrakcji.

Aleja gwiazd

Większość osób wie, że aleja gwiazd znajduje się w Międzyzdrojach. W Karkonoszach jest jednak druga taka aleja. W Międzyzdrojach swoje odciski pozostawiają gwiazdy telewizji i muzyki, a w Karkonoszach — himalaiści. W Karpaczu znajduje się specjalne miejsce, w którym możesz porównać swoją stopę z odciskiem butów niemal dwudziestu polskich himalaistów. Dzięki temu przekonasz się na własne oczy, czy masz nogę jak któryś z nich.

Ścieżka w koronach drzew

Prawdziwą ciekawostką może być ścieżka w koronach drzew. Jest to specjalna trasa połączona z tarasem widokowym. Umożliwia ona rozejrzenie się po okolicy z pewnej wysokości. To doskonałe miejsce na rodzinne spacery, ale dość często znajdują się romantycy, którzy decydują się, by właśnie na niej się oświadczyć. Trudno się temu dziwić, bo ścieżka w koronach drzew to miejsce z wyjątkową atmosferą i dobrą energią, która udzieli się każdemu. Jeśli chcesz odpocząć na łonie natury, podziwiać przyrodę i mieć okazję do zrobienia pięknych zdjęć – to ścieżka podbije Twoje serce.

Sněžka Sherpa Cup

Czeska poczta, która jest zlokalizowana na stoku Śnieżki, organizuje każdego roku wyjątkowe zawody. To Sněžka Sherpa Cup. Rywalizacja polega na tym, że zawodnicy muszą wejść na szczyt Śnieżki z plecakami z konkretnym obciążeniem. Dzięki temu każdy z nich może udowodnić swoją tężyznę fizyczną. W ten sposób oddawany jest hołd tragarzom, którzy niegdyś kursowali po tej trasie i dostarczali zaopatrzenie na Śnieżkę na własnych plecach.

Większa część jest w Czechach

Karkonosze są bardzo lubiane przez Polaków i wielu z nich nie ma pojęcia, że niewielka ich część znajduje się w naszym kraju. Reszta pasma jest już za granicą z naszymi czeskimi sąsiadami. Karkonosze zajmują powierzchnię 650 km2. Z czego 465 km2 leży na terytorium Czech, a 185 km2 na terenie Polski. Łatwo jest więc domyślić się, że podczas wędrowania po nich często przechodzi się na stronę czeską, a na szlakach słyszy się czeski język. 

Polskie Alpy

Polska też ma swoje Alpy! To właśnie są Karkonosze. Z racji bardzo bogatej rzeźby terenu i dużego zróżnicowania formacji skalnych są one często porównywane właśnie do Alp. Spacerując po szlakach, rzeczywiście można odnieść wrażenie, że jest się w tych pięknych górach. 

Scenografia do filmu

Wodospad Kamieńczyka to jedno z tych miejsc, które zostało wykorzystane w filmie jako scenografia. Tutaj trzeba podkreślić, że nie mówimy o kinie niszowym. Na tle wodospadu kręcono sceny z „Opowieści z Narnii”. To tak malownicza okolica, że rzeczywiście w pierwszej chwili można pomylić ją z magiczną krainą. Dzięki licznym szlakom można zwiedzać ją spokojnie i we własnym tempie. To dobry pomysł na relaks z rodziną.