pexels-kat-smith-735966

Nawyki, które pomogą Ci zapobiec nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet w bardzo różnym wieku. Najczęściej jednak zapadają na nią kobiety, co jest związane przede wszystkim z przebytymi ciążami oraz zaawansowanym wiekiem, ale nie tylko. Przyczynia się do tego także nadwaga czy takie choroby jak cukrzyca. Jakie codzienne nawyki pomogą w tym schorzeniu?

Ćwiczenie mięśni Kegla

Do swoich codziennych nawyków warto przede wszystkim wprowadzić ćwiczenie mięśni Kegla, które są po prostu mięśniami dna macicy i sięgają od kości łonowej do odbytnicy. Otaczają między innymi pęcherz moczowy, pochwę oraz odbyt. Ich rolą jest kontrolowanie zwieraczy cewki moczowej i odbytu, a także podtrzymywanie narządów jamy brzusznej. Jeśli pracują prawidłowo, to wszystko w porządku, ale jeśli ich funkcjonowanie jest zaburzone, to pojawia się właśnie nietrzymanie moczu. Oczywiście doraźnie na tę dolegliwość pomocne są takie środki jak wkładki czy bielizna Elly, ale chodzi przede wszystkim o to, aby poprawić jakość mięśni dna macicy, aby tym samym naturalnie kontrolować oddawanie moczu.

Liczne badania dowodzą, że ćwiczenie mięśni Kegla przynosi bardzo dobre rezultaty, szczególnie gdy przeprowadza się je systematycznie i nawykowo – nie tylko pomogą nam uniknąć dolegliwości nietrzymania moczu w przyszłości, ale również zahamują schorzenie we wczesnym stadium, gdy już się pojawiło. Jak ćwiczenie mięśni Kegla wprowadzić w codzienny nawyk? Seria ćwiczeń trwa kilka minut, więc można je wykonywać wieczorem w łóżku lub rankiem, ale wiele pań wykonuje je także stojąc, np. w autobusie. W tym celu należy mięśnie zacisnąć i przytrzymać przez kilka sekund, a następnie rozluźnić. Czynność należy powtórzyć 5 razy. Takie ćwiczenia można wykonywać nawet trzy razy dziennie.

Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna

Okazuje się, że także nasza ogólna sprawność fizyczna ma wpływ na pojawienie się nietrzymania moczu w starszym wieku. Zaleca się, aby regularnie oddawać się umiarkowanej aktywności fizycznej choć trzy razy w tygodniu. Świetnie sprawdzą się przede wszystkim szybkie marsze, które trwają przynajmniej pół godziny – dzięki nim poprawi się nasza kondycja i będziemy sprawniejsi fizycznie. Oczywiście zamiast marszów mogą być także szybsze spacery. Ważna jest przy tym systematyczność. Aby ułatwić sobie aktywny styl życia przy dolegliwości nietrzymania moczu, warto wspomagać się odpowiednimi środkami, np. bielizną czy wkładkami Elly.

Zdrowa dieta i kontrola wagi

Do swoich nawyków warto także wprowadzić codzienną troskę o posiłki – powinny być one zdrowe, zawierać warzywa i owoce, a także lekkie – nadwaga i otyłość to jeden z głównych czynników, które wpływają na pojawienie się nietrzymania moczu w starszym wieku. Kontrolujmy więc wagę choć raz w miesiącu. Unikajmy także nadmiaru cukru, tłuszczu i węglowodanów prostych. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko nietrzymania moczu, a także wielu innych groźnych chorób, np. układu krążenia. Gdy już przyszło nam się zmierzyć z tym schorzeniem, stosujmy środki doraźne, np. wkładki Elly – to zdecydowanie wpłynie na jakość naszego życia.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.