Wiele osób w wieku 25-35 lat oraz młodych małżeństw podejmuje decyzję o zakupie własnego mieszkania (najczęściej z rynku wtórnego). Jest to oczywiście inwestycja pochłaniająca mnóstwo środków finansowych, dlatego w procesie wyboru konkretnego lokum trzeba koniecznie uwzględnić szereg niezwykle istotnych kryteriów. Zaliczamy do nich przede wszystkim cenę obiektu i jego lokalizację.
Pieniądze odgrywają kluczową rolę
Kupując mieszkanie, w pierwszej kolejności należy ustalić budżet przeznaczony na ten cel. Średnia cena za metr kwadratowy wynosi obecnie mniej więcej 5100 zł, co oznacza, że za standardowe lokum o powierzchni 45-50 m2 musimy zapłacić 230-250 000 zł. W dużych metropoliach ta kwota będzie z pewnością proporcjonalnie wyższa, natomiast w małych miastach niższa. Spore znaczenie ma również to, czy dana kwatera pochodzi z rynku pierwotnego, czy też wtórnego. Transakcję można sfinansować na dwa sposoby – poprzez wręczenie właścicielowi gotówki albo zaciągnięcie kredytu hipotecznego w banku (uwarunkowanego głównie zdolnością kredytową, czyli prawdopodobieństwem regularnego spłacania rat). W przypadku tej drugiej opcji warto najpierw skonsultować się z doświadczonym doradcą finansowym. Jeśli interesują nas mieszkania na sprzedaż to Podgórze jest dzielnicą Krakowa, na terenie którego znajdziemy wiele rozsądnie wycenionych nieruchomości (więcej przeczytasz tutaj).
Położenie na mapie i kwestie techniczno-architektoniczne
Kolejnym kryterium godnym rozważenia podczas wyboru mieszkania jest jego lokalizacja. Powinniśmy bezwzględnie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zależy nam na bliskim sąsiedztwie obiektów handlowych, rekreacyjnych, kulturalnych i komunikacyjnych (centrum miasta), czy preferujemy raczej ciszę i spokój (dzielnice znajdujące się na obrzeżach). Dokładne określenie preferencji w tym zakresie spowoduje znaczne zawężenie obszaru poszukiwań, a tym samym łatwiejsze podjęcie ostatecznej decyzji. Na uwagę zasługuje ponadto powierzchnia lokalu, która musi być dostosowana do liczby użytkowników, pożądanego komfortu życia i jednocześnie możliwości finansowych. Dla przeciętnej rodziny liczącej cztery osoby w zupełności wystarczy 60-80 m2 (z dwoma bądź trzema pokojami), natomiast dla młodego singla 30 m3. Pozostałe ważne parametry to m.in.:
- rozkład poszczególnych wnętrz – sypialnia skierowana na zachód lub północ, a salon na wschód
- dostęp do balkonu – stanowi dodatkową przestrzeń do wypoczynku, hodowania roślin czy suszenia prania
- piętro – najlepiej pośrednie, czyli między drugim a szóstym (mieszkanie na parterze nie zapewnia prywatności)
- opinie o sprzedawcy lub deweloperze zamieszczone w Internecie