26 lutego 2024

Urządzając ogród, warto zadbać o wydzielenie specjalnych stref. Dzięki temu przestrzeń funkcjonalna, praktyczna i wygodniejsza w użytkowaniu. Podział ogrodu na strefy pomoże zachować w nim też porządek i maksymalnie wykorzystać potencjał zieleńca. Jakie strefy powinny znaleźć się w każdym ogrodzie? Jak zaplanować przestrzeń, aby dobrze służyła wszystkim domownikom?

Jakie strefy wydzielić w ogrodzie?

Bez względu na styl ogrodu i jego metraż warto podzielić go minimum na 3 strefy:

  • strefa reprezentacyjna,
  • strefa wypoczynkowa,
  • strefa gospodarcza.

Każda z nich powinna być ze sobą połączona i urządzona tak, aby tworzyć spójną i harmonijną całość. Najlepiej, kiedy każda ze stref jest zaaranżowana w tym samym stylu, a także ma jasno określone zadanie w ogrodzie. Jest to o tyle ważne, że dzięki temu łatwo można uniknąć takich „wpadek” aranżacyjnych, jak nieestetyczny kompostownik w pobliżu kompletu wypoczynkowego czy suszące się pranie obok grilla/paleniska. Przemyślane podzielenie ogrodu na strefy pozwoli też optycznie powiększyć jego powierzchnię.

Strefa reprezentacyjna w ogrodzie – jak ją urządzić?

Strefa reprezentacyjna to nic innego jak przedpokój domowego zieleńca. Jest jego wizytówką, wita gości i wprowadza w klimat ogrodu. To jak wygląda strefa reprezentacyjna, jest więc niezwykle ważne. Aby pięknie się ona prezentowała, warto zadbać, aby znalazły się w niej efektowne rośliny oraz elementy małej architektury. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w tej strefie eleganckiego oświetlenia, rzeźb, fontanny, egzotycznych i dekoracyjnych roślin. W przypadku kwiatów najlepiej stawiać jest na gatunki, które malowniczo wyglądają więcej niż przez jedną porę roku i które zielone liście zachowują nawet zimą. Z racji tego, że przedogródek zawsze powinien ładnie wyglądać, kwiaty i krzewy powinny być łatwe i proste w pielęgnacji, dzięki czemu w ogrodzie na podlewaniu, pieleniu i przycinaniu nie będzie się spędzać długich godzin.

Strefa wypoczynkowa w ogrodzie – jak ją urządzić?

Najważniejszą strefą w ogrodzie jest ta wypoczynkowa – to w niej spędzamy najwięcej czasu. Aby z niej móc korzystać w 100% dobrze jest podzielić ją na strefę wypoczynku biernego i wypoczynku aktywnego, zabawy. Obydwa „pokoje wypoczynkowe” powinny być ulokowane w nasłonecznionym miejscu, które jednocześnie będzie gwarantować cień. Dobrze, aby strefa wypoczynku znalazła się też z dala od ogrodzenia, ruchliwej drogi, działki sąsiadów. W zachowaniu prywatności i intymności pomoże otoczenie strefy wypoczynkowej żywopłotem, panelami ogrodzeniowymi, matą z technorattanu lub gęsto nasadzonymi roślinami dekoracyjnymi.

Urządzając strefę wypoczynku, nie mniej uwagi trzeba poświęcić jej wyposażeniu. Podstawą są meble wypoczynkowe takie jak fotele ogrodowe, kanapa/sofa/narożnik, stolik kawowy, pufy, leżaki. W rozbudowanej strefie wypoczynkowej stanąć może też stół jadalny z krzesłami, hamak czy wiszący fotel ogrodowy tzw. kokon. Ilość mebli, które staną w tej strefie warto zawsze dopasować do posiadanego metrażu oraz potrzeb rodziny. Na małej powierzchni lepiej zrezygnować z rozbudowanych zestawów i postawić jedynie fotele ogrodowe z niskim stolikiem. Na większej powierzchni fotele towarzyszyć mogą narożnikowi i pufom.

Strefa gospodarcza w ogrodzie – jak ją urządzić?

Strefa gospodarcza to ta często pomijana w aranżacji, ale równie ważna w funkcjonowaniu zieleńca. Jej obowiązkowymi elementami jest pojemnik na śmieci, kompostownik, linki do suszenia prania, donice lub grządki na sadzonki i warzywa, składzik na opał do kominka, miejsce na narzędzia i rowery.