adobestock_272753907

Czym są szczepy wina?

Wino jest alkoholem, który lubi większość osób. Można je kupić nawet za kilkanaście złotych, ale może równie dobrze kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych za butelkę. Od czego zależy jego cena? Najczęściej od szczepu, procesu wytwarzania i marki trunku. Obecnie wyróżniamy ponad 1300 szczepów winorośli, od których zależy smak, bukiet, kolor, a nawet konsystencja trunku. Co warto wiedzieć o rodzajach win?

Szczepy win. Wszystko, co warto o nich wiedzieć

Jak wspomnieliśmy, na świecie wyróżniamy ponad 1300 szczepów win, czyli odmian winorośli. Sam szczep to specyficzny, ale ustabilizowany rodzaj, który dalej przekazuje swoje cechy. Każdy szczep ma charakterystyczne właściwości. Są to choćby: wielkość i kolor owoców, siła wzrostu, kształt liścia, a nawet przystosowanie do warunków glebowych i klimatycznych.

Najważniejsze cechy, jakie ma dany szczep dla produkcji wina, to z kolei kolor i aromat produktu. Istotna jest też wielkość plonów i możliwość uprawy w konkretnym regionie. Mówi się nawet, że sama gleba, na jakiej uprawiana jest winorośl, przekazuje swoje cechy do gotowego wina. O dokładnych różnicach dowiemy się, zapisując się na kurs winiarski.

Niektóre szczepy mają nawet kilka tysięcy lat. Do najstarszych znanych odmian winorośli można zaliczyć Syrah – odmianę znaną w starożytny Egipcie. Jednak większość odmian, które znamy obecnie, powstała w ciągu ostatnich 100 lat. Hodowlą odmian winogron zajmują się instytuty i stacje hodowlane. Dzięki nim pojawiła się odmiana Kerner, która została wyhodowana w 1929 roku. Większość nowych odmian powstała z połączenia starych pnączy winorośli. Dzięki cechom dwóch połączonych ze sobą roślin otrzymujemy zupełnie nowy szczep, który ma swoje własne cechy charakterystyczne.

Najpopularniejsze szczepy wina

Zapisując się na kurs sommelierski, mamy możliwość poznania każdego szczepu i jego właściwości. Jednak nawet gdy lubimy pić wino od czasu do czasu i zależy nam na kupieniu odpowiedniego gatunku, aby zaspokoić nasz gust, warto znać najpopularniejsze szczepy. Choć wybór z ponad 1300 odmian nie jest łatwy, to z powodzeniem wyróżnimy kilka bardzo dobrze znanych szczepów w Polsce i na świecie.

O Cabernet Sauvignon słyszał chyba każdy. Jest to odmiana winogron, która przetrwa nawet zimę, ale najczęściej uprawiana jest w Kalifornii, Chile, Australii i Nowej Zelandii. W Europie najczęściej występuje we Włoszech. Mimo że to ta sama odmiana, to przez wzgląd na warunki atmosferyczne czy glebę, to wino w zależności od kraju pochodzenia może mieć inny smak. Wino z Chile ma intensywny smak, a nowozelandzkie delikatny ziołowy bukiet.

Równie popularne jest Chardonnay. Ten szczep głównie uprawiany jest we Francji, północnych Włoszech, Nowej Zelandii, zachodniej Australii i na wybrzeżu Chile. I tutaj również w klimacie chłodniejszym wino ma bardziej kwaskowaty smak, a w klimacie ciepłym jest o wiele słodsze. Dobrze jest wiedzieć, że Chardonnay to jedna z trzech odmian winorośli, z której można oficjalnie produkować szampana. Oznacza się go jako blanc de blanc.

Za „kobiece” wino uważa się odmianę Pinot Noir. Głównie dlatego, że z tego szczepu uzyskuje się delikatne, czerwone wino, ale służy też do produkcji szampana. Odmiana wywodzi się z Burgundii, ale uprawiana jest również we Włoszech, Niemczech, Australii czy Kalifornii.

Wspominany Syrah to jeden z najstarszych szczepów. Choć wywodzi się z terenów dzisiejszego Iranu czy był bardzo popularny w Egipcie i Fenicji, to obecnie najczęściej uprawiany jest w Australii, głównie ze względu na wysoką odporność winorośli na warunki atmosferyczne.

Ciekawym szczepem jest Sauvignion Blanc. To właśnie ta odmiana po połączeniu z Semmilion daje nam klasyczne Bordeaux. Rodzimym krajem tej odmiany jest Francja, ale obecnie uprawiana jest na całym świecie, nawet w RPA czy Kalifornii.

A co z Bordeaux? Oprócz tego, że jest to mieszanka dwóch odmian innych winogron, to Bordeaux jest regionem winiarskim położonym we Francji. Szacuje się, że w tym regionie prowadzone jest aż 8000 winnic! Dlatego też, mówiąc o winach Bordeaux, możemy mieć na myśli konkretny trunek lub całą masę różnych odmian produkowanych przez winnice w tym regionie.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.