19 kwietnia 2024

Narodziny dziecka dla każdego rodzica to zdecydowany przełom w życiu – wszystko zmienia się o 180 stopni, a większość swoich planów i zamierzeń trzeba przeorganizować, a nawet przesunąć w czasie. Jest to trudne szczególnie dla osób aktywnych, które każdą wolną chwilę spędzają na przykład na górskich wędrówkach. Kiedy malucha można zabrać na szlak?

Gdy dziecko już siedzi

Jest to taki przełom, gdy dziecko ma około 6 miesięcy i potrafi już siedzieć – wtedy można bez obaw zdecydować się na nosidło turystyczne noszone na plecach. Pozwala ono na ułożenie dziecka w odpowiedni, anatomiczny sposób. Pokonywanie szlaków w ten sposób jest wygodniejsze i przebiega sprawniej. Nie oznacza to jednak, że nie można w góry wybrać się nieco wcześniej – wtedy do dyspozycji mamy przednie nosidełka, więc maluszka mamy cały czas na oku. Trzeba jednak zarówno przednie, jak i tylne nosidełko dopasować adekwatnie do wagi dziecka i najlepiej wybrać takie od sprawdzonych producentów, które posiadają także odpowiednie certyfikaty. Inną opcją są także specjalne trójkołowe wózki, które zapewnią wygodę dziecku nawet na wyjątkowo kamienistych szlakach. 

Weź pod uwagę charakter dziecka 

Planując wycieczkę w góry i pokonywanie szlaków wraz maluszkiem, warto wziąć pod uwagę charakter dziecka. Gdy ma już on kilka miesięcy, to możemy już dużo powiedzieć o jego charakterze, znamy jego upodobania, przyzwyczajenia, więc jesteśmy w stanie przewidzieć, czy kilkugodzinny spacer po górskim szlaku będzie przyjemnością, czy raczej ekstremalnym przeżyciem. Oczywiście zawsze może zdarzyć się, że będzie zupełnie inaczej, niż to sobie przewidzieliśmy, ale nie przekonamy się, jeśli nie spróbujemy. Możemy także zdecydować się na wakacje z dziećmi w górach z basenem, gdzie również wypoczniemy, oswoimy dziecko z górskim klimatem, a wyjście na szlak pozostawimy na razie tylko jako alternatywę. 

Wybierz proste szlaki i hotel przyjazny dzieciom 

Udany wyjazd w góry z maluszkiem w dużej mierze zależy także od odpowiedniego miejsca. Na początek warto wybrać takie górskie okolice, gdzie szlaki są proste i dostosowane do wypraw z małymi dziećmi. Na blogach znajdziemy wiele propozycji szlaków, które idealnie sprawdzą się na takie wyprawy. Nie mniejsze znaczenie ma także samo zakwaterowanie – niektóre hotele i domy wypoczynkowe są dostosowane właśnie dla rodzin z maluchami, więc wtedy wakacje z dziećmi w górach z basenem będą jeszcze przyjemniejsze i zapewnią relaks także rodzicom. 

Przygotuj się dobrze na wyjście na szlak 

Wakacje z dziećmi w górach z basenem można spędzić leniuchując i co najwyżej spacerując promenadą, ale zdecydowana większość rodziców decyduje się także na wyjście na szlak. Tak naprawdę, jeśli pogoda dopisuje, to możemy z niemowlęciem spędzić na szlaku nawet cały dzień, ale oczywiście musimy się do tego odpowiednio przygotować. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nasz bagaż nie ograniczy się do zabrania wygodnych butów, plecaka i kurtki przeciwdeszczowej, ponieważ lista akcesoriów koniecznych do zabrania sporo się wydłuży – musimy być przygotowani na każdą ewentualność.