5,6,7,8

Praktyki płatne czy bezpłatne w redakcji dziennikarskiej?

Świat dziennikarstwa z całą pewnością jest niezwykle pociągający. Wiedzą o tym dobrze osoby, którą taką karierę już rozpoczęły i udało się im osiągnąć szczyt  w dziennikarstwie. Niemniej jednak każdy, kto dopiero marzy o tym, by stać się prawdziwym dziennikarzem, musi tak naprawdę przejść dość długa drogę i przede wszystkim, zacząć od pewnego punktu. Najczęściej najlepszym startem w dziennikarskim zawodzie są praktyki. Pozwalają one wykorzystać swój pełny potencjał i jednocześnie rozwijać skrzydła. Wiadomo jednak, że praktyki można podzielić na te, które są płatne, a także i te, które płatne niestety nie są. Które więc okażą się lepszym rozwiązaniem?

Praktyki płatne w redakcji internetowej – kiedy można je rozważyć?

W świecie dziennikarstwa internetowego możemy znaleźć wielkie i dobrze znane redakcje, ale także i te, które są nieco mniejsze jak np. andrzejmusiol.pl. Oczywiście płatne praktyki oferowane są jedynie przez redakcje, które działają prężnie i stabilnie, a także mają ugruntowaną pozycję w dziennikarstwie internetowym. Warto jednak w tym momencie zauważyć, że dostanie się do nich na płatne praktyki wcale nie jest takie proste. Takie redakcje zazwyczaj skupiają się na tym, by utrzymać poziom swoich tekstów. Wobec tego przyjmują one do siebie na płatne praktyki jedynie absolwentów kierunku dziennikarskiego, a najczęściej także takich, którzy mają za sobą już odbyte praktyki bezpłatne. Jeśli dopiero co na studiach jesteśmy, albo nie mamy w ogóle doświadczenia w dziennikarskim fachu, to raczej o płatnych praktykach będziemy mogli zapomnieć.

Bezpłatne praktyki w redakcji internetowej – czy będą lepszym rozwiązaniem?

Początki w dziennikarskim świecie bywają niezwykle trudne. Wiedzą o tym doskonale mniejsze redakcje internetowe jak np. Andrzej Musioł. Wobec tego oferują one wszystkim pasjonatom słowa pisanego bezpłatne praktyki. Faktem jest, że w tym wypadku nie ma co liczyć na wynagrodzenie, jednak warto wziąć pod uwagę to, że to właśnie na takie praktyki, będzie nam o wiele łatwiej się dostać. Mniejsze redakcje internetowe nie są aż tak wymagające. Co więcej, nie musimy posiadać doświadczenia, ani kierunkowego wykształcenia (choć jest ono mile widziane). W tym przypadku wystarczy nam sama pasja do tworzenia treści i chęć do dostarczania rzetelnego przekazu. W takich redakcjach mamy również zagwarantowaną znacznie większą samodzielność, a to z kolei jest kluczem do naszego rozwoju. Z pewnością więc nie pożałujemy decyzji odnośnie bezpłatnych praktyk, gdyż mają one wiele zalet.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.