pexels-anete-lusina-4792479

Z czego budować dom? Najlepsze materiały do budowy

Stawianie nowego domu wiąże się z trudnymi wyborami. Przed inwestorem, który bardzo często będzie także użytkownikiem obiektu stoi niełatwe zadanie doboru najlepszego materiału. Nie jest to takie proste, ponieważ w tym kontekście należy wziąć pod uwagę ceny materiałów oraz warunki atmosferyczne, które panują na danym obszarze. Poniżej wskazujemy, z czego najlepiej budować dom w warunkach polskich. Wyróżniamy polecane materiały do budowy, które wydają się być obecnie najrozsądniejszym wyborem. Przedstawiamy podejście tradycyjne i nowoczesne.

Dlaczego wybór odpowiedniego materiału budowlanego jest obecnie istotny?

Niepewna sytuacja gospodarcza oraz rosnące ceny produktów nie są sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o inwestycje w budowę nowych nieruchomości. Mimo, iż sytuacja na rynku surowców zdaje się uspokajać, to konsumenci przyzwyczajeni niestabilnością mogą mieć pełne prawo do ich niepewności w najbliższych miesiącach. To sprawia, że każda – nawet najmniejsza decyzja – powinna zostać dobrze przemyślana. W przypadku doboru materiału budowlanego wcale nie mówimy o decyzjach błahych. Można nawet wskazać, że to fundamentalna sprawa, nad którą warto się nieco dłużej zastanowić. Obecnie mieszkańcy naszego kraju bardzo chętnie budują domy korzystając z tradycyjnych pustaków ceramicznych lub betonu komórkowego. Uwidacznia się także trend związany ze stawianiem na nieco nowocześniejsze, bardziej oszczędne formy. Mowa przede wszystkim o takich komponentach, które zapewniają dobrą izolację akustyczną i cieplną budynku – niekoniecznie przy jednoczesnym skokowym wzroście cen za surowiec budowlany. Obecnie stosuje się także całkiem ekonomiczny cenowo keramzytobeton. Oprócz tego polecane są bloki sylikatowe, zaś materiały ceramiczne – ze względu na swoją wyższą cenę – nie w każdym przypadku okażą się strzałem w dziesiątkę.

Nowoczesność czy tradycja? Po jakie materiały budowlane warto sięgnąć? 

Coraz częściej sięga się także po materiały alternatywne, znane bardziej z budownictwa skandynawskiego czy nowoczesnych domów zachodnich. Oszczędne proporcje, lekka konstrukcja i niewielka ilość materiałów potrzebnych do wykonania – to główne cechy nowatorskich konstrukcji do mieszkania. Nie są one tak masywne i toporne, jak tradycyjne domy. Okazuje się jednak, że spełniają taką samą rolę i w warunkach polskiego klimatu również mogą być z powodzeniem stawiane. Do ich budowy wykorzystuje się m.in. cement w formie płyt. Jest on połączony z włóknami drzewnymi, zatem o takich modułach mówi się: cementowo-włóknowe. Ogólna konstrukcja budynku sporządzona jest z drewna, co nie zawsze spotyka się z entuzjazmem potencjalnych inwestorów. Mimo wszystko wydaje się, że trend budowania lekkich ale solidnych domów, w których jednym z surowców budowlanych jest cement, będzie zyskiwał na znaczeniu. Jeśli jednak stawiamy na tradycyjne rozwiązania, to wciąż wartym uwagi materiałem jest beton komórkowy. To tzw. pustaki w formie bloczków, które są skomponowane z różnych surowców i produktów: piasku, cementu, anhydrytu, wody oraz wapna.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.