Historia Pasjansa

Historia pasjansa na komputerach Windows

Historia pasjansa jest bez wątpienia bardzo interesująca i zaskakująca, nie tylko dla dzieci i młodzieży. Niewiele ludzi wie, że po raz pierwszy na komputerach Windows pojawił się dokładnie 22 maja 1990 roku, kiedy to użytkownicy komputerów mogli się cieszyć symulatorem w podstawowej wersji graficznej. Gra została napisana w 1989 roku, przez stażystę Wesa Cherry’ego, a talię zaprojektowała profesjonalny grafik komputerowy firmy Macintosh, Susan Kare.

Wes Cherry. Fot.: YouTube

Jak nietrudno się domyśleć, w ówczesnym czasie był to prawdziwy przełom, szczególnie w czasach gdy bardzo niewielu ludzi mogło sobie pozwolić na swój własny komputer osobisty, przede wszystkim w naszym kraju. Pierwotnie gra polegała na ułożeniu czarnych kart począwszy od króla, królowej i waleta, poprzez dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć, pięć, cztery, trzy, dwa, jeden. W założeniach historia pasjansa była bardzo prosta, przez co potrafiła się przytrafić o niemały zawrót głowy, 

Historia Pasjansa i jego popularność w kraju i za granicą 

Tym sposobem historia pasjansa stał się jednym z najpopularniejszych programów na komputery osobiste. Do jego niewątpliwych zalet należy uznać wyjątkową łatwość obsługi, w której chodzi jedynie o przeciąganie jedynej karty w tym samym kolorze na drugą. Ostatecznie historia pasjansa odniosła bardzo duży sukces, zarówno marketingowy jak również finansowy, przynosząc milionom ludzi na świecie zarówno źródło relaksu jak i rozrywki. Pewnego razu, Tygodnik TIME w swoim artykule zamieścił informacje odnośnie spadku produktywności wielu pracowników, którzy zamiast pracować, woleli układać pasjanse, co spowodowało, że ich firmy zaczęły odnośnie poważne straty finansowe. Nic dziwnego skoro w latach dziewięćdziesiątych dopiero odkrywano komputer i to jak bardzo przydatnym jest narzędziem do codziennej pracy i rozrywki. 

Historia Pasjansa w naszym kraju

W Polsce również historia pasjansa cieszyła się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród najmłodszych, ale również nastolatków i seniorów. Z biegiem czasu standardowy Pasjans został dodatkowo ulepszony o opcję rozgrywki na dwa, a nawet cztery kolory. W latach dziewięćdziesiątych i na początku dwudziestego pierwszego wieku szczególną popularnością cieszył się system operacyjny Windows XP, na którym można było znaleźć Pasjansa, dostępnego w języku polskim. W późniejszym czasie historia pasjansa uległa modyfikacji i oprócz Pasjansa pojawił się również popularny FreeCell, który polegał na tym, że należało nałożyć czarny na czerwony kolor w kolejności od króla, królowej, waleta, poprzez karty numeryczne od 10 do 1.  

Historia Pasjansa obecnie

Współcześnie na komputerach o systemie operacyjnym Windows 10 i nowszym może spotkać się z aplikacją Solitaire Collection. W środku aplikacji można natrafić na standardowe gry jak Klondlike, który nosi podtytuł klasyczny Solitaire. Tym sposobem, użytkownicy komputera mogą na urządzeniach najnowszej generacji poczuć klimat starych czasów, grając w najpopularniejsze gry karciane. Podsumowując, historia pasjansa jest niewątpliwie pasjonująca. 

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem pasjanseonline.com. Główne fot: Bermicourt.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.