26 lutego 2024

Wędkowanie to Twoja pasja? Zamierzasz złapać karpia, leszcza lub inną rybę? W takim razie pewnie już wiesz, czym są kulki proteinowe. Nie? A zatem pora się tego dowiedzieć i wybrać odpowiednie kulki, które będą stanowić skuteczną przynętę.

Kulki proteinowe: co to takiego?

Jakie kulki proteinowe wybrać?

Każdy wędkarz chce, by połów zakończył się sukcesem. Chociaż mówią, że „chcieć to móc”, w praktyce różnie z tym bywa, a same chęci mogą nie wystarczyć, by udać się na udane połowy. Właśnie dlatego warto postawić na kulki, które które stanowią rodzaj skutecznej przynęty. Czym są kulki proteinowe i na jakie się zdecydować?

Kulki proteinowe: co to takiego?

Kulki proteinowe to gotowe przynęty, które zdecydowanie ułatwiają życie wędkarza, wabiąc ryby swoim zapachem i kolorem.

Kulki proteinowe wykonuje głównie z ziaren roślin, ale też z białek zwierząt wodnych, mleka oraz jajek. W składzie niejednokrotnie możemy spotkać także zmielone ziarna roślin oraz zbóż, a także orzeszki ziemne. Tak naprawdę to, jaki skład mają kulki proteinowe, zależy od producenta. By kulki były naprawdę skuteczne, często dodaje się do nich także sztuczne barwniki i aromaty, które wabią ryby.

Kulki są niewielkie, a ich średnica to od 1 do kilku centymetrów.

Jakie kulki proteinowe wybrać?

Kulki proteinowe są łatwo dostępne, a producenci oferują kilka rodzajów kulek. Na który z nich postawić?

Oczywiście wybór zależy od tego, o jaką rybę konkretnie nam chodzi. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi wędkarzami, a nie wiemy, w jaki sposób przygotowywać mieszanki, najlepiej postawić po prostu na gotowe produkty, stworzone z myślą o konkretnej rybie. To warunek skutecznego połowu.

Jeśli chodzi o rodzaje kulek, możemy wskazać dwa podstawowe, a są to kulki proteinowe haczykowe oraz kulki przynętowe.

Kulki haczykowe umieszcza się pod haczykiem, tak, by ich aromat wabił ryby. Warto też podkreślić, że kulki haczykowe dzielą się na tonące, które po założeniu na włos opadają na dno i pływające, które unoszą się nad dnem. Jeśli zależy Ci na kulkach haczykowych z najlepszym składem, zwróć uwagę na Optimal Baits, które stanowią wyjątkowo skuteczną przynętę. 

Kulki zanętowe, inaczej niż kulki haczykowe, umieszcza się bezpośrednio na dnie zbiornika. Ten rodzaj kulek nadaje się do tego, by nęcić karpie, nawet wtedy, gdy znajdują się one w dużej odległości.

Warto podkreślić, że na skuteczny połów składają się również: wiedza, doświadczenie, cierpliwość i umiejętność obserwacji. Jednak kulki proteinowe z pewnością ułatwiają połów.