20230125233138_gfe4bb155be785576c0acd738ec75ca2f87b42d7f74ba193818a3cd2d42859d4e91d8c17d5b8f52fb004199dd06664161_640.jpg

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Prawidłowa higiena jamy ustnej ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia naszych zębów. Dentyści cyklicznie przypominają nam o odpowiednim czyszczeniu zębów oraz języka. Dlatego też zalecane są szczoteczki elektryczne oraz soniczne, dużo bardziej skuteczne niż szczoteczki manualne oraz stosowne pasty do zębów. Jak prawidłowo dbać o zdrowie naszych zębów i na co zwracać uwagę przy wyborze artykułów higienicznych do jamy ustnej?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak wybrać dobra pastę do zębów?
  • jak kupić właściwą szczoteczkę do zębów?

Stomatolodzy od lat uświadamiają nas, że prawidłowa higiena jamy ustnej oraz szczotkowanie zębów każdego dnia przybliży nas do lepszego zdrowia i dłuższego życia naszych zębów. Już od najmłodszych lat powinniśmy właściwie dbać o nasze zęby, niezależnie od tego czy będą to zęby mleczne czy zęby stałe. Szczotkowanie zębów ma niebagatelne znaczenie dla ich zdrowia. Zaniedbanie właściwej higieny jamy ustnej może prowadzić do rozwoju próchnicy oraz innych chorób.

Oprócz codziennej higieny warto także cyklicznie udawać się do stomatologa w celu wykonania przeglądu dentystycznego, w trakcie którego specjalista stwierdzi czy nasze zęby są we właściwej kondycji.

Higiena jamy ustnej. Pasty do zębów i szczoteczki do zębów – od czego zacząć zakupy?

Zacznijmy od tego, że stomatolodzy zalecają nam szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Dlatego mycie zębów rano i wieczorem to absolutna podstawa higieny jamy ustnej. Możemy użyć do tego manualnej szczoteczki do zębów bądź szczoteczki elektrycznej sonicznej. Warto skonsultować się z dentystą, która szczoteczka będzie najlepiej odpowiednia dla nas. Taka konsultacja ma znaczenie, jeśli cierpimy na jakieś choroby jamy ustnej, np. paradontozę, krwawienie dziąseł czy nadwrażliwość zębów. To pozwoli nam na najlepszy dobór szczoteczki do zębów, która odpowiednio będzie czyściła nasze zęby i pozbywała się płytki nazębnej z zębów oraz zanieczyszczeń z dziąseł.

Pamiętajmy, że dzięki elektrycznym szczoteczkom do zębów jesteśmy w stanie wykonać o wiele więcej ruchów na minutę i lepiej wyczyścić nasze zęby, a tym samym pozbyć się większej ilości bakterii oraz resztek jedzenia z jamy ustnej, co znacznie wpływa na zmniejszenie zagrożenia próchnicą oraz innymi chorobami zębów. Do tego powinna być dobrana odpowiednia pasta do zębów, ewentualnie płyn do płukania jamy ustnej, aby w pełni dbać o zdrowie jamy ustnej.

Jak dobierać pastę do zębów, aby odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej?

Oferta past do zębów na rynku jest naprawdę bardzo szeroka (możemy zapoznać się np. z bogatą ofertą na estetic-dent-sklep.pl). Warto skonsultować z lekarzem stomatologiem odpowiedni dobór pasty do zębów. Możemy w sklepach kupić wiele rodzajów: pasta do zębów wybielająca, pasta miętowa, pasta bez dodatków fluoru lub właśnie z fluorem (choć dentyści są zdania, że pasty zawierające fluor są najlepsze do walki z próchnicą), pasta zawierająca tylko naturalne składniki. Warto także zwrócić uwagę na gęstość pasty do zębów – im gęstsza pasta do zębów w tym lepsza do właściwego czyszczenia zębów za pomocą szczoteczki elektrycznej lub sonicznej. Bardziej płynne pasty do zębów mogą się nadawać do użytkowania przy szczoteczce mechanicznej, ponieważ lepiej dotrą do najmniejszych zakamarków naszej jamy ustnej i przestrzeni między zębowych. Pasty do zębów dostępne na rynku mają także różne smaki oraz dodatki.

Są pasty dedykowane osobom zmagającym się z krwawieniem dziąseł, paradontozą, nadwrażliwością zębów i innymi dolegliwościami jamy ustnej. Warto skonsultować z lekarzem dobór pasty do zębów. Przykładowo, pasta wybielająca może nie być zalecana w przypadku uszkodzenie szkliwa lub innych niedoskonałości naszych zębów. Dobrze dobrana pasta do zębów wraz z idealnie dobraną szczoteczką stanowi doskonałe narzędzie do dbania o higienę naszych zębów, dziąseł oraz języka. Dodatkiem może być odpowiedni płyn do higieny jamy ustnej, stosowany równocześnie z pastą do zębów.

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.