26 lutego 2024

Alkomaty są urządzeniami coraz powszechniej nabywanymi przez prywatnych użytkowników. Stale zwiększająca się świadomość kierowców, odpowiedzialne podejście do prowadzenia pojazdów, ale również chęć uniknięcia przykrych konsekwencji pospołu sprawiają, że trend ten od kilku lat nieustannie wzrasta. Naturalnie więc zastanawiamy się, czym charakteryzują się profesjonalne i dokładne alkomaty…

  1. Alkomaty elektrochemiczne czy półprzewodnikowe?
  2. Alkomat elektrochemiczny – wykorzystywany przez specjalistów.
  3. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – dokładność pomiaru.

W pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę z niezaprzeczalnego faktu, że alkomat powinien być jednym z pierwszych zakupów każdego kierowcy. Choć nie istnieją przepisy zobowiązujące do jego posiadania, jest to urządzenie, którego przydatność okazuje się nieoceniona (nawet jeśli używane jest raz na kilka miesięcy po uroczystości rodzinnej czy spotkaniu z przyjaciółmi). Już sama chęć wyposażenia się w alkomat jest dobrym pomysłem. Jednak należy pamiętać, że w sprzedaży jest wiele modeli, różniących się między sobą jakością podzespołów, w tym typem sensorów wykonujących pomiar. Które pośród nich są najdokładniejsze?

Alkomaty elektrochemiczne czy półprzewodnikowe?

Przeglądając poszczególne oferty, na pewno rzuci się nam w oczy, że dostępne są alkomaty półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Czym różnią się między sobą?

Co najważniejsze: sensorami do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Najpopularniejszym wyborem pośród kierowców są urządzenia półprzewodnikowe, na co wpływ ma ich cena. Lecz nie zapominajmy, że wykorzystane w nich mechanizmy nie wykonają aż tak dokładnego badania jak sensor elektrochemiczny, będąc jednocześnie podatnymi na awarie i zaburzenia pomiaru przez czynniki zewnętrzne.

Drugi rodzaj alkomatów (elektrochemiczne) nie ma tego problemu. Niech świadczy o tym fakt, że znajdują się na wyposażeniu pogotowia ratunkowego oraz służb mundurowych, np. policji i wojska.

Alkomat elektrochemiczny – wykorzystywany przez specjalistów

Alkomaty policyjne, czyli elektrochemiczne, już samym wyglądem nie przypominają prostszych półprzewodnikowych modeli. Są większe, lecz w dalszym ciągu poręczne i proste w obsłudze, stawiając na precyzję i wytrzymałość. Wysokiej jakości alkomaty badają z dokładnością nawet do 0.01‰, z czym tańsze odpowiedniki nie mogą się równać.

Ponadto urządzenia te pracują w dwóch trybach. Doskonale sprawdzają się jako alkomat przesiewowy, czyli bezustnikowy (pomiar wykonuje się w zaledwie kilka sekund). Dodatkowo możemy nimi przeprowadzić pomiar pasywny, np. zbadać, czy dany płyn znajdujący się w pojemniku zawiera alkohol.

Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – dokładność pomiaru

Profesjonalny alkomat jest sprzętem wytrzymałym, który będzie spełniał swoje funkcje przez całe lata (zwłaszcza jeśli jest elektrochemiczny). Co jednak istotne, aby zawsze wskazywał dokładne pomiary zawartości alkoholu, powinien być regularnie kalibrowany. W zależności od rodzaju urządzenia oraz częstotliwości jego użytkowania, czynność tę należy powtarzać co 6-12 miesięcy, stosując się do zaleceń producenta.

Pomijając kalibrację, alkomat zacznie pracować niedokładnie, zaniżając lub zawyżając wyniki. Warto tutaj znaleźć renomowanego sprzedawcę, który obejmie sprzęt, w tym jego sensor, dodatkową gwarancją. Dzięki niej będziemy mogli bezpłatnie kalibrować alkomat u specjalisty w początkowym okresie korzystania z niego.